Manşet Ünlüler

İspanyol ateşi

Selena Gomez içindeki Latin ruhu uyandırıyor. Şarkıcının ilk İspanyolca EP’si “Revelación” onun Latin kökenlerini harekete geçiriyor.

İrem Naz Güvel

İlk Latince albüm

Son zamanlarda Selena Gomez cephesinden oyunculuk haberleri sık sık geliyordu. Bu sebeple birçoğumuz yeni müzik için biraz daha bekleyeceğimizi düşünürken, şarkıcı büyük bir sürpriz yaptı ve ilk İspanyolca EP’si “Revelación”u piyasaya sürdü. Söylediğine göre Selena bu proje üstünde tam 10 yıldır hazırlık yapıyormuş. Latin müziğinin birleştirici gücü olduğuna inanan şarkıcı, bu albümü yayınlamak için en doğru zamanın bu olduğuna tüm kalbiyle inanıyor.

Yeni bir sayfa açıyor

İlk sürpriz güçlenme, merhamet gösterme ve sevmek üzerine olan “De Una Vez” parçasıyla ile geldi. Latin geçmişiyle her zaman gurur duyduğunu söyleyen Selena, şarkının kalbi kırılan herkes için çok güçlü bir anlamı olacağını düşünüyor ve ekliyor; “Hepimiz hayatta yaşadığımız çeşitli deneyimlerden kaynaklanan acı ve yaralara sahibiz. Ama bu kendimizi iyileştirmemiz için gerekli. Şarkı sadece geçmişi geride bırakmak ve affetmekle ilgili değil, aynı zamanda daha da güçlü ilerlemek ve yeni sayfa açmakla da ilgili.”

Selena’nın mistik dünyası

Şarkının baş döndürücü klibi görsel olarak birçok anlama sahip. Selena özellikle İspanyol metaforları kullanmak ve mistik bir dünya yaratmak istemiş. Klip şarkıcının yaratıcı ve kişisel gelişimini temsil eden mistik bir evde geçiyor. Önce bereketli bitkiler ve eşyalarla süslenmiş yatak odasından, lambalarla aydınlatılmış bir odaya, sonra mutfağa ve havada yükselen müzik aletlerinin bulunduğu bir odada Selena ile birlikte hareket ediyoruz. Bu esnada Selena’nın göğsünde onun gücünü temsil eden bir kalp sürekli parlıyor.

Metaforlar kraliçesi

Peki, klipteki metaforlar neleri çağrıştırıyor? Selena’nın giydiği çiçekli elbise meşhur sanatçı Frida Kahlo’ya selam gönderiyor. Bitkiler yenilenmeyi temsil ediyor. Şarkıcının sürekli yanıp sönen kalbi de Latin halklarının sanatında düzenli olarak kullanılan kutsal kalpten ilham alıyor. Klip ile ilgili detaylar bununla da sınırlı değil. Şarkıcı İspanyol yönetmenlerle çalışmayı bilinçli bir şekilde tercih etmiş. Ancak pandeminin getirdiği seyahat kısıtlamaları nedeniyle klip uzaktan bir laptop aracılığıyla çekilmiş.

İspanyolca söylüyor

İspanyolca, Selena’nın sesine sence de çok yakışıyor mu? İşin ilginç kısmı şarkıcı İspanyolca daha iyi şarkı söylediğini itiraf ediyor. İspanyolca şarkı söylemek ona daha çok güç veriyormuş. “Hiçbir şeyi yanlış telaffuz edemezdim. Net olması ve dinleyicilerin saygı duyabileceği bir sonuç olmalıydı. Tabii ki herkesin müziğin keyfini çıkarmasını istiyorum ama hayran kitlemi ve kökenlerimi hedef alıyorum” diye Selena çok sıkı çalıştığını anlatıyor.

Herkes dans pistine

Rauw Alejandro ile düet yaptığı EP’den çıkan ikinci parça “Baila Conmigo” ile Selena dinleyenleri dans etmeye davet ediyor. Bu şarkı ve klip sayesinde karantina hissimizi üzerimizden atmayı hedeflemiş. “‘De Una Vez’ ile başlayarak tam da söylemek istediklerimi aktarmışım gibi hissettiriyor. ‘Baila Conmingo’ ise bu anlattıklarımı pekiştirecek ve insanların hareket istemesini sağlayacak” diye Selene dünyanın neresinde olursak olalım müziğin bizi gerçekten nasıl bağladığını gösteriyor.

 

Yorum Yapın