Manşet Röportaj Ünlüler

Pek bir sevilio

“Yabani” şarkısıyla dikkatleri çeken Batuhan Sevimo, sadece müzikal yönüyle parlamıyor. Yardımseverliği ve bilgeliğiyle de gençlere örnek oluyor.

“Yabani” şarkısıyla dikkatleri çeken Batuhan Sevimo, sadece müzikal yönüyle parlamıyor. Yardımseverliği ve bilgeliğiyle de gençlere örnek oluyor.

Röportaj: İrem Naz Güvel

Müzik serüvenin nasıl başladı?

İlk grubumu 14 yaşındayken kurdum. Blues ve alternatif rock yapıyorduk. Festivallerde çalmaya başladık ve bir kitle oluştu. Bir süre annemin yanına Avustralya’ya giderek,Country Music Enstitüsü’nde müzik eğitimi aldım. Kendi şarkılarımı yapmak için İngilizce şarkılar yazmaya başladım. 16 yaşındayken kendi imkanlarımızla kaydettiğimiz albümü internet üzerinden yayınladık. Sonra anladık Türkiye’de İngilizce müzik yapmak zor ve Türkçe şarkı yazmaya başladım. Sonra insanların ilgisini çekti ve Doğan Müzik’in kapısına kadar geldi.

Peki, Türkçe söz yazmak zor oldu mu?

Zor oldu diyemem. Genelde yabancı müzik dinlediğim için daha kolaydı İngilizce yazmak. Şimdi baktığımda insan kendi dilinde doğru edebi tadı biliyor. Diğeri öğrenilmiş bir edebiyat, bu ise daha içten.

Ece Seçkin’in “Olsun” klibinde yüzünü, “Her Şey Seninle Güzel”coverıyla da sesini tanıdık. Bu sana bir avantaj sağladı mı?

Ece Seçkin’in klibinden sonra, bukim diye sorguladılar. İşin özü “Her Şey Seninle Güzel” ilesesimi tanıdılar. Ama asıl bestem benim ve hikayem olan “Yabani” müzisyen kimliğimi ortaya çıkardı.

Sektöre ilk girdiğinde çekingenlik yaşadın mı?

Sektör benim alıştığım insani değerlere ters şeyler barındırıyor. Hümanizme inanan biriyim. Günün sonunda hepimiz aynı gemideyiz. Başka birinin yükselişi, başkasını rahatsız etmek zorunda değil. Aksine pasta büyüdükçe sana düşen pay da artıyor. Bunu fark ettikten sonra ben de daha sevecen olmaya başladım. Herkes farklı, aynısını veya üstünü yapmana gerek yok.

“Yabani”yi kendi yaşadığın bir olaydan esinlenerek yazmışsın. Neydi bu olay?

Eski kız arkadaşımdan ayrıldıktan sonra yazdım. Biraz kapalı biriyimdir. Mecburen bir yerden çıkması lazımdı. Şarkının sözlerine bakıldığı zaman ayrıldığım için o kadına bir sitemim yok, aksine onu hala mutlu görmediğim için hem adama hem de ona sitem var. Çünkü sevmek bazen özgür bırakmayı da gerektirir. Bu da ayrılığın bir sürecidir. Cemal Süreya’nın dediği gibi “Ayrılık da sevdaya dahil”.

Hayata karşı bakış açın nasıl?

İnsanın bir hayat amacı olduğunu ve bu amaçtan da koparıldığı zaman yolunu kaybedeceğini düşünüyorum. Şanslıyım ki müzikle erken bağlandım. Gerçekten insan o amacı bulmak için bazen yıllar harcıyor. En özgür olduğum ve en mutlu olduğum anlar, hikayemi ve isteklerimi söyleyebildiğim anlar oluyor.

Görüştüğün biri var mı?

Şu an yok:)

Kızlarla hangi konuları konuşmak hoşuna gidiyor?

İlişkilerde daha çok bir şeyler öğrendiğim insanlardan etkileniyorum. O yüzden benimle aynı ilgileri paylaşmasına gerek yok. Ama kendi ilgileri olması gerekiyor mutlaka. Ben öğretmekten de öğrenmekten de hoşlanan biriyim. Kitaplar ve albümler hediye etmeyi seviyorum. Karşımdakinin hayat deneyiminden de bir şeyler öğrenmekten hoşlanıyorum. Bu zamana kadar kendimden büyük kişilerle beraber oldum.

Sıkı bir Arctic Monkeys dinleyicisisin. Başka neler dinliyorsun?

Evet. Onları en son Rock n Coke’ta izledim.Önlere geçebilmek için çok beklemiştim.Yeni albümlerini heyecanla bekliyorum.Jaden Smith çok güzel bir albüm yapmış. Genelde R&B dinliyorum.

K-Pop hakkında neler düşünüyorsun?

Bir tane favori grubum var f(x). Farklı bir tür. O kadar neşeli biri değilim ama yapımlar kaliteli ve farklı. Klipler ve danslar da çok renkli. Çılgın bir kitlesi var.

Geleceğe yönelik planların neler?

Şansımı mutlaka dünyada denemek istiyorum. Hem batı hem de doğu sentezli bir şeyler yapmak istiyorum.

Sosyal sorumluluk projelerinde de bulunuyorsun.

LÖSEV’degönüllü çalıştım. Hobit House ile doğum günü kutlamamış çocukları bir araya getirdik. Sosyal sorumluluk kapsamında savaş döneminde 3 ay Ukrayna’da çalıştım. Gençler arasında duyarlı bir kesim var. Bu sadece başkalarına yardım değil kendileri içinde bir iç huzur.

Aynı anda hem okul hem de iş zor oluyor mu?

Zor. Bir gün önce single’ın çıkmış ama yarın sınavın var. Gece oturup çalışmak zorundasın. Her şey bir şeye denk geliyor.

Okuldaki popülariten arttı mı?

Aynı yaş grubunda olunca kimse istifini bozmuyor ama yeni gelenlerden2 çocuk fotoğraf çektirmek istedi. Rugby takımında olduğum için de bir bilinirliğim vardı. 16 yaşında Avustralya’da öğrendim. Daha önce serçe parmağımı kırdım. Bu sene sakatlık nedeniyle oynayamıyorum çünkü sahneye çıkamayabilirim. Bunun dışında basketbol oynadım. Orta okuldabadmintonil üçüncülüğüm var.

Yorum Yapın