Konsere günler kala… Lady Gaga

1630 views Yorum yap

Pop müziğin en çılgın ve yetenekli kadınlarından Lady Gaga, Türkiye’deki “Little Monster”larıyla ilk randevusunu 16 Eylül’de İTÜ Stadyumunda gerçekleştirecek!

 

 

Yazı Arzu Dalyan

Nereden nereye…
Lady Gaga’nın ilk şarkısı “Just Dance” ile ortalığı kasıp kavurduğu günler daha dün gibi aklımızda. Ardından gelen “Poker Face”, “Love Game”, “Paparazzi” halen müzik çalarlarımızın vazgeçilmezleri arasındayken o günlerin üstünden altı yıl geçtiğine inanmak çok zor. Bu süre zarfında kendini iyice geliştiren Lady Gaga, artık herhangi bir pop şarkıcısı değil, sahne şovlarıyla tam bir yıldız ve eşsiz bir gösteri sanatçısı. Her konseri tıklım tıklım doluyor; adım atsa olay oluyor, “Little Monsters (Küçük Canavarlar)” diye isimlendirdiği hayranları için elinden gelenin en iyisini yapıyor ve görülmemiş şovlara imza atıyor. Yıllardır onun yanında yürüyen “Küçük Canavarlar” bugünlerde, Gaga ile belki de daha önce hiç olmadığı kadar gurur duyuyor!

Bayılırım balolara
Başından beri turnelerini balo konseptli yapan şarkıcı, “ArtRave: The Artpop Ball” adındaki dünya turnesinde de geleneği bozmuyor. Neredeyse her şarkı için ayrı bir kostüm hazırlayan Lady Gaga, “ArtRave: The Artpop Ball”da dinleyicilere müzik ziyafetinin yanı sıra moda şovu, bol dans ve parti de vadediyor. Başarılı şarkıcı yollara düşmeden önce, bir hafta boyunca aynı şovu New York’taki bir gösteri merkezinde sahneleyerek turneye iyice ısındı. 4 Mayıs 2014’te başlayan turne, kasım sonunda bitecek ve Gaga bu turne kapsamında toplam 78 tane konser vermiş olacak.

Konser bahane, sahne şahane
Turnede, sahne dekorundan Lady Gaga’nın kostümlerine kadar her şey özel tasarım. Sahne iki kısımdan oluşan beyaz bir mağara gibi görünüyor. Sahneden seyirciye doğru uzanan bir sürü şeffaf iskele mevcut. Dinleyiciler bu şeffaf iskelelerin altında dans ederken bir yandan konseri izlemeye devam edebiliyor. Lady Gaga zaman zaman bu iskeleler aracılığıyla hayranlarının yanına gelip onlarla bütün oluyor. Gaga’nın sahnede giydiği kostümler de şahane ve hepsi kendi tasarımı. Konser sırasında onu, kah neon renkli kıyafetler içinde, kah çılgın peruklarla göreceğiz.

Bizi neler bekliyor?
Turnenin önceki konserlerinden bildiğimiz kadarıyla İstanbul’da da muhtemelen bizi şöyle bir manzara bekleyecek…
İlk bölüm
•    Konser muhtemelen ufak bir tanıtım videosuyla başlayacak. Ardından sahneye dansçılar gelecek.
•    Gaga sahneye çıkarken video dev ekranda dönmeye devam edecek.
•    Gaga’nın ilk sahne kostümünün, altın renkli ve taşlı mayo olması bekleniyor. Bu kostümün kanatları da var.
•    Açılış “Artpop” ve “G.U.Y.” şarkılarıyla yapılacak. “G.U.Y.” söylenirken, şarkının videosundaki koreografi sahnede canlandırılacak.
•    Bu şarkıların ardından “Donatella” ve “Fashion!” gelecek. Gaga, “Fashion!” şarkısını piyano başında söyledikten sonra üstünü değiştirmeye gidecek.
•    Konserin bir sonraki bölümü “Venus” şarkısıyla açılacak. Bu sırada sahneyi bir sürü şişme çiçek süslüyor olacak.
•    Bu kısımda Gaga, deniz kabuğu görünümlü bikinisiyle sahnede arzı endam edecek. Elinde gitar olma ihtimali de yüksek.
•    Hayranlarla kaynaşmadan olmaz tabii. Şarkıcı, “Manicure” ve “Cake Like Lady Gaga” şarkılarından önce sevenleriyle ufak bir sohbete dalacak.
•    Bu şarkıdan sonra Gaga tekrar üstünü değiştirirken, seyirci orkestraya emanet olacak.
•    İkinci kıyafet değişiminden sonra Gaga köklerine dönecek.  “Just Dance”, “Poker Face” ve “Telephone” gibi artık klasikleşen birkaç şarkısını kısa kısa söyleyerek şovun bir sonraki bölümüne geçiş yapacak

İkinci bölüm
•    Ahtapot Gaga! Bu bölümde, şarkıcı, karşımıza dokungaçlı bir elbiseyle çıkacak. “Partynauseous” ve “Paparazzi” şarkılarıyla gösterinin yeni kısmını başlatacak.
•    Gaga bu şarkıyı söylerken arkaya “canavar pençesi” denen özel tasarım bir koltuk gelecek.
•    Sıra dışı yıldız, “Do What U Want” şarkısını bu koltukta söyledikten sonra “Born This Way”in akustik versiyonunu patlatacak.
•    Yeniden kaynaşma zamanı… Bu noktada Gaga durup soluklanırken tekrar bizlerle diyalog kuracak.
•    Bu sohbetin ardından “Jewels n’ Drugs” söylenecek ve Gaga bir kaz daha ortadan kaybolacak. O üstünü değiştirirken dev ekranda bir video gösterilecek.
•    Gaga bu defa üstünde siyah deri bir kostümle sahneye dönecek.
•    “Aura” söylenirken dansçılar da tüm hünerlerini sergileyecek. Bu arada sahnede büyük değişiklikler olacak, koltukların biri sahneden çıkarılırken yenisi getirilecek.
•    Ve sırada Lady Gaga’nın en sevilen, yayımlandığı dönemde bizi en çok şaşırtan şarkılarından “Alejandro” var!
•    “Bad Romance” ve “Applause” gibi hitlerden sonra, tadı damaklara, görüntüleri hafızalara kazınacak konserin yavaş yavaş sonlarına gelinecek. Bu konser, her katılımcı için unutulmaz bir deneyim olacak!

Set list
“Artpop”
“G.U.Y.”
“Donatella”
“Fashion!”
“Venus”
“Manicure”
“Cake Like Lady Gaga”
“Just Dance”
“Poker Face”
“Telephone”
“Partynauseous”
“Paparazzi”
“Do What U Want”
“Born This Way”
“Jewels n’ Drugs”
“Aura”
“Sexxx Dreams”
“Mary Jane Holland”
“Alejandro”
“Ratchet”
“Bad Romance”
“Applause”
“Swine”
“Gypsy”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir