İlham perisi: Taylor

3416 views Yorum yap

Sarı şeker Taylor Swift bizi yalnızca eğlendirmiyor, aynı zamanda birçok şarkısıyla bize güç veriyor. İşte sana en iyi gaz veren Tay-Tay şarkıları!

 
Yazı Arzu Dalyan

“Tied Together With A Smile”
Taylor’ın kendi adını taşıyan ilk albümünde yer alan “Tied Together With A Smile” adlı parça, birçoğumuzun düştüğü o büyük hayatla ilgili: Kendini hiçbir zaman yeterince iyi görememe. “Ne kadar güzel olduğunu görmeyen tek insan aynada karşılaştığın kişi” sözleriyle başlayan parça, ilk saniyelerinde bizi kendine bağlıyor. Aynaya baktığımıza çoğumuz güzel yanlarımıza bakmayıp kusurlarımıza takılıyoruz. Sarı şekerimiz bu şarkıda, bize mükemmel olduğumuzu, kendimize hak ettiğimiz değeri vermemiz ve güçlü durmamız gerektiğini söylüyor.

“Fifteen”
On beş yaşına girmek ve liseye başlamak hepimizin hayatında önemli bir nokta. Liseli demek artık “çocuk” değil, “genç”sin demek. Nasıl bir ortama gireceğiz, nasıl insanlarla karşılaşacağız diye sürekli 15 yaşında olmayı merak ederiz ve bu merak bizi başka iki duyguya daha sürükler. Biri heyecan; çünkü her şeyin çok güzel olacağını hayal ederiz. Yeni kankalar, yakışıklılar… Diğer yandansa korkarız. Ya umduğumuzu bulamazsak? Taylor’ın “Fifteen” adlı parçası işte tam da bu süreçle ilgili. Sarı şekerimiz olumlu düşünmekten yana. Şarkısında ömür boyu kopmayacağın yakın dostları ve ilk aşkını lise yıllarında bulacağını söylüyor. Ona güven, çünkü Tay bu işi iyi biliyor, en güzel yıllar lisede yaşanıyor:)

“Change”
“Değişmeyen tek şey değişimin kendisi” diye boşuna dememişler. Özellikle ortaokul, lise ve üniversite yıllarındaki kadar büyük bir değişimi muhtemelen bir daha hayatın boyunca geçirmeyeceksin. Kişiliğimizin oturduğu bu dönemde etrafımızdaki her şeyi sorgular, kendimizi özgürce keşfetmek ve özgürce yaşamak isteriz. Taylor şarkısında; “Her şey değişecek / Bizi kontrol etmek için etrafımıza ördükleri duvarlar yıkılacak / Bizim de kazanacağımız gün gelecek” diyor. Senin de değişe değişe, olman gereken insana dönüştüğün ve özgürce yaşadığın günler gelecek. Dişini biraz sık yeter:)

“Mean”
Eminiz senin de geleceğe dair büyük hayallerin vardır. Ancak ne yazık ki etrafında sana destek olmak yerine moralini bozan, hayallerini yıkan insanlar olabilir. Çocukken, ileride büyük bir şarkıcı olmanın hayalini kuran Taylor da benzer şeyler yaşamış ve o kötü insanlar için “Mean” şarkısını yazmış. Etrafındaki negatif havaya rağmen kendine ve hayallerine inanan kızımız, şarkısında; “Ufak bir darbeyle beni düşürebilirsin ama bir gün büyük bir şehirde yaşayacağım, sen ise her zaman yalnızca kötü biri olarak kalacaksın” diyor. Gördüğün gibi Taylor dediğini yaptı. Artık dünya yıldızı olan çıtırın Los Angeles, New York gibi büyük şehirlerde müthiş evleri, onu destekleyen dostları ve milyonlarca hayranı var. Demek ki ne yapıyoruz? Kendimize inanmaktan ve çok çalışmaktan vazgeçmiyoruz, kötüleri kendi çirkinlikleriyle baş başa bırakıyoruz.

Sayfalar: 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Moda

Pastel Liv!

Liv Tyler, katıldığı bir davette karşımıza çıkıyor.                            

Devamı   1326