Röportaj

Gece Yolcuları’yla müzik yolculuğu

altPeki, grubun tarihçesinden bahsedelim mi biraz da? Kaç yıldır var Gece Yolcuları? Hep aynı kişiler mi gruptakiler?
Uğur: Grubun son hali epey yeni. Geçtiğimiz aralıktan itibaren yeni ekiple devam ediyoruz yolculuğa. Ama biz Ediz’le Trakya Üniversitesi’nden arkadaşız, o zamandan beri birlikteyiz. 

Ediz: Yeni kişiler bize de yeniden enerji veriyor. 

Gruptaki elemanların değişmesinin yarattığı bir güçlük yok mu? Çünkü eski yüzler siliniyor, insanların konserlerde ya da posterlerde yeni yüzleri tanımak için bir sürü zamana ihtiyacı oluyor. Mesela ben yolda görsem bir tek Ediz’i tanırım:) En belirgin yüz onun. 
Ediz: Haklısın, ama bu dünyada da olan bir şey. Solistler hatırlanma konusunda diğer elemanlara göre daha şanslı oluyor. 

Uğur: Aslında geçmişimizde istikrarlı bir grup profili de var. Yeni arkadaşlarımız gelmeden önce tam 9 yıl eski ekiple birlikte çaldık. Aynı ekiple 2004’ten beri de üç albüm yaptık. Bu değişim yeni oldu. 

Yakın gelecekteki hayalleriniz, planlarınız, programlarınız neler?
Ediz&Uğur: Rock’n Dark’ın üç konseri daha olacak. Mercedes turnesine çıkacağız. Ayrıca turneden bağımsız birçok konser var. Gezeceğiz, şarkı söyleyeceğiz. Üniversiteleri dolaşacağız. ”Yıldızlardayım” şarkımıza klip çektik. Belki bir klip daha çekeriz turnedeki görüntülerle. Sonra da belki yeni bir single…

Duygusal şarkılar yazıyorsunuz. Nereden geliyor bu romantik ruh?
Uğur: Ailede tutku var, romantizm bana genlerden geliyor:) 

Bu soruyu sordum, çünkü çok romantik şarkılar yazıp, gerçek hayatında duygusallıktan nasibini almamış birçok insan var. Sizde nasıl durum, aşk için ölme durumu var mı?
Ediz: Bizim şarkılar yaşanmadan yazılmaz bence.

Uğur: Kara tahtaya yazı yazarak, ”hadi şu mesajı verelim” diyerek yazmıyoruz şarkıları. Bu şarkıları biz şöyle tanımlamıştık: Yaşadığımız bütün zamanların fotoğrafı. O anın fotoğrafını çekiyoruz. 

Ediz: Bir koku duyup sevdiğiniz insanları, anılarınızı hatırlamak gibi bizim için şarkı yazmak. 

Uğur: Eminim ki bizden çok üst duygular yaşayan insanlar da vardır, ama önemli olan biraz da duygularla, şarkılaştırma yeteneğini birleştirmek. Tabii şarkılar kaynağını her duygudan alıyor olabilir, Tanrısal aşktan bile alıyor olabilir. Biri onu dinleyip o şarkıyı içselleştirdiği zaman biz de ondan dinliyoruz şarkının ona neler hissettirdiğini. O zaman bir bakıyorsunuz şarkılar yeniden anlamlanmış hem de çok yoğun olarak.

Aşk hayatınız nasıl gidiyor? Politik cevap vermek yasak bu konuya!
Ediz: Benim bazen çok durgun bazen çok fırtınalı gidiyor aslında. Örneğin son albüm dönemi fırtınalı bir şeyler yaşadım. O da albüme yansıdı. Bazen de Uğur’un fırtınalı dönemi oluyor ve bu bize güzel şarkı olarak dönüyor. Ama sevgili var mı, yok mu dersen aşk hayatı süper gidiyor diyebilirim:) 

Yorum Yapın