Fantastik komşu Doğu Yücel

2658 views Yorum yap
alt

altKomşu dergimiz Blue Jean’in Yazı İşleri Müdürü Doğu Yücel, harika müzik yazıları yazmakla kalmıyor, fantastik romanlara da imza atıyor. Yeni kitabı “Varolmayanlar”ı okumadan önce bu hayalperest yazarla tanışmaya ne dersin?

Doğu, yazmaya ne zaman başladın?
Okuma yazmayı öğrendiğimde başladım diyebilirim. İlkokul defterlerimde bile yazdığım hikayeler vardır. Tabii çok çocuksu, kötü yazılmış hikayeler bunlar, ama o hikayeleri çok ciddiye alarak yazdığımı hatırlıyorum!

Müzik yazarlığı nasıl başladı?
Lisede okul dergisinin editörüydüm, müzik sayfası yapmaya karar vermiştik, ama müzik yazacak kimse yoktu:) Ben yazdım. En büyük hayalim sevdiğim grupların şarkılarını çalabileceğim bir radyo programı yapmaktı aslında. Bir gün, bir radyonun yarışmasına katıldım, kazandım. Yarışmanın ödülü, bir seferliğine program yapmaktı. Kardeşimle ve bir arkadaşımla bir program hazırladık, radyo yönetimi çok beğendi ve devam etmemizi istediler. Lisedeydim, ama İzmir’in en popüler radyolarından birinde program yapmaya başlamıştım!


Yeni kitabın “Varolmayanlar”dan biraz bahseder misin?

“Varolmayanlar”, 7-8 senedir üzerinde çalıştığım bir roman. Başarılı bir iş adamının etrafında gelişiyor olaylar. Genç iş adamı bir gün babasından kalan antika dolmakalemle bir hikaye yazıyor ve ertesi gün gazetede hikayenin birebir gerçekleştiğini okuyor. Bu olağanüstü olayla birlikte o güne kadar kurduğu hayatı da tepetaklak oluyor. Manken gibi sevgilisi var ama o, ilk aşkını, gerçek aşkını aramaya koyuluyor. Kendini fantastik bir maceranın içinde buluyor. Fantastik ama bir o kadar gerçekçi. Gerçekçi ama bir o kadar komik!


Fantastik bir maceranın içinde aşk temasına da ağırlık vermişsin…

İlk romanım “Hayalet Kitap”ta platonik aşkı ele almıştım. “Varolmayanlar”da ise ilk aşk kavramına odaklandım. İlk aşklarımızda en saf, en masum ve en gerçek duyguları hissederiz. Ama günümüz tüketim toplumunda cep telefonumuzu nasıl modeli eskiyince değiştiriyorsak, aşklarımızı da değiştiriyoruz. Roman kahramanı çok güzel, manken gibi bir sevgiliye sahip olsa da ilk aşkını hatırlıyor. Ve onu tekrar kazanabilmek için çok fantastik bir yola başvuruyor.

Sayfalar: 1 2 3 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir