Batı Yakası

2332 views Yorum yap
alt

 altGeçen yılın Rock’n Dark Express birincisi Batı Yakası, yakında albümleniyor. Albüm öncesi onlarla mini bir röportaj yapalım, bu kovboyları daha yakından tanıyalım dedik!

 

 

 

 

 

Yazı: Elif Sudagezer 

Grup nasıl oluştu?
Ergün: 
Korhan’la liseden beri tanışıyoruz, sıra arkadaşıydık hatta. İnegöl’de küçük kafelerde çalarak başladık işe. Lisede bazı programlarda yer aldık. Sonra normal bir grup kurmaya karar verdik içinde vokal, davul, bas, gitar olan, dört enstrümandan oluşan bir grup olsun istedik. İnegöl’de grup kavramı yok, zaten ilk grup bizdik İnegöl’deki. Akustik gitar teli bulmak, çalışacak stüdyo bulmak bile imkansız. Bir elektro gitarist bulduk, bir basçı bulduk. Korhan ben söylerim dedi, ben de davul çalarım. Sene 2004’tü bu esnada. Lise arkadaşları olarak bir grubumuz oldu. O zaman Can’la Altuğ henüz ortada yok tabii. Bir tane otoparkta çalışmaya başladık. Ufak tefek konserlerde yer almaya başladı,k derken üniversite zamanı geldi çattı.
Hepimiz Çanakkale’yi yazdık. Elektro gitaristimiz zaten Çanakkale’de okuyordu. Grup bağlılığımız yüksekti, herkes o yüzden onun yanına gitti. Çanakkale’de bir barda çalmaya başladık. Haftanın yedi günü çalmaya başladık ve her gün çalma deneyimi bizi müzik anlamında epey geliştirdi. Üç sene böyle gitti, yerel festivaller ve çevre illerde sahne almaya başladık. 

Her şey güzel gidiyormuş, eski grubunuz da birbirine sıkı sıkı bağlıymış, eleman değişikliği nasıl oldu?
Ergün: 
Elektrocumuz mezun oldu ve öğretmenlik için başka bir şehre gitmek durumunda kaldı. Basçımız da askere gitti.
Altuğ: Basçı ayrılınca ben girdim devreye. O sezonun sonunda gitarist de ayrılınca Can girdi devreye. Ama Rock’n Dark’a eski gitaristimizle girdik Can’ın yaşı tutmadığı için. 

Peki, bunca karmaşa arasında kendinizi nasıl Rock’n Dark yarışmasında buldunuz?
Korhan:
 Bizim bestelerimiz vardı halihazırda. Bu yarışmanın ödülü ise albümdü! Son gün katıldık ama Çanakkale şartlarında yaptığımız kayıtlar çok kaliteli değildi. Önce Çanakkale birincisi olduk, ilk üçe girdik derken birinci olduk.

Sizce Türkiye’de müzik yapmanın zorlukları neler?
Altuğ:
 Türkiye’de rock müzik yapmak Amerika’da oyun havası çalmak gibi bir şey aslında. Türklerin bir 9-8’liği vardır, ama rock, Türk kültüründe olan bir müzik türü değil bence. Müziğin içine bunlardan katarsan ürünü satarsın, ama diğer türlü iş biraz zor.

Bir umutsuzluk durumu seziyorum. Bir de tersten soralım: Geleceğe dair hangi konularda kendinizi iyi hissediyorsunuz?
Altuğ:
 Dinleyici kitle artıyor, gençler artık kendilerini ifade eden müziği arama halindeler. Dinlemiş olmak için dinlemek yerine, müziği seçerek dinliyorlar. Bu bence umut verici bir gelişme.
Can: Açıkçası en başta bizden bu kadarını beklemiyorlardı. Daha sonra bizden beklenenin fazlasını vermeye başladık. Ortaya güzel bir şey çıkmaya başladıkça da heyecanımız da arttı. Dün bir gruba çalarken çok güzel bir manzarayla karşı karşıya kaldık. Herkes çok eğleniyordu biz çalarken. Bu bizim için çok önemli. 200-250 kişilik bir kalabalıktı. Çok fazla kişi değildi, ama bu bile bizim için çok önemli.
Altuğ: İlk dinleyişten sonra şarkının nakaratını söylemeye başladılar mesela. Genelde herkes müziğe ön yargılı yaklaşır. Ben bundan daha iyisini dinledim der. Çünkü henüz yaptığın müziğe yabancıdır. Ama bizde böyle olmadı. Can: Kendimize güvenmemizin nedeni de biraz bu gelişmelerden dolayı. Yarışmanın jürilerinden hep olumlu geri bildirimler alıyoruz.

Peki, albüm nasıl bir albüm? 
Batı Yakası:
 ”British Rock” bir albüm diyebiliriz. Birçok farklı tür şarkı var aslında. Hem duygusal hem de sert şarkılar bir arada. Ruh halimize göre farklı biçimde şekillendi. ”4 Gün Önce” parçası çok melankolik bir şarkı, ”Bana Her Şeyi Anlat” daha Amerikanvari akan bir şarkı”
Can: Albümü bence liseye giden ve rock dinlemek isteyen bir genç de dinleyebilecek, 30-40 yaşlarında daha soft bir şey dinlemek isteyen kişi de.

Söz ve müzikler kime ait?
BatıYakası:
 Hepimize ait. 15 Temmuz’da stüdyoya girdiğimizde üç tane şarkımız vardı. Yarım besteler vardı. Sadece sözleri olan şarkılar vardı. Oturup hepsinin üstünde tek tek çalıştık. Her şeyi masanın üstüne döktük ve biçimlendirdik. Ortaya genel olarak duygusal bir albüm çıktı.

Ruh halinize göre şekillendiğine göre albüm, o zaman genel olarak melankolik takılıyorsunuz. Yoksa aşk acısı çeken bir grupla mı karşı karşıyayız?
Ergün:
 Aslında çok değişken, çünkü insan mutlu bir günün sonunda neşeli, sıkıcı ve kötü giden bir günün sonunda melankolik bir beste yapabiliyor.
Korhan: Aşk acısı yok, ilişkiler müthiş gidiyor:) Şarkıların yüzde 90’ı bire bir yaşananları yansıtmıyor.
Altuğ: Bunların hepsini arkadaşlarımız yaşadı aslında biz onlardan hazır aldık bu yaşanmışlıkları:)

Aileler bu konuda ne düşünüyor, çıktığınız yolda sizi destekliyorlar mı?
Can:
 Annem ve babam inanılmaz yanımdalar. Onlara çok teşekkür ediyorum bu konuda. 14 yaşında ilk kez müzik yapmak geçti aklımdan. Ailem de hep yanımda oldu.
Ergün: Babam hep der ki, ”Bir şeyi yapacaksan en iyisini yap”. Ben hep bunu düşünerek hareket ettim. Babam da bunu bildiği müddetçe yanımdadır.
Korhan: Son derece büyük bir aile desteği benim için de geçerli!
Ergün: Ailem de müzisyen, işin içinde olmaları biraz bakış açılarını olumsuz etkilese de, genel olarak destekliyorlar. Malum, okulla birlikte götürüyoruz müziği!

Albüm ne zaman raflarda yerini alıyor?
Batı Yakası: 
Şubat gibi diye düşünüyoruz. Her şey güzel olsun istedik, o yüzden biraz vakit alıyor tabii.

 

Sayfalar: 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Egzersiz

Sıkılaşma operasyonu

Aldığın kiloları şimdilik pek kafana takmıyor olabilirsin, ama üç ay sonra eteklerinin zil çalacağı kesin! Eğer yaza kadar sıkı bir vücuda sahip olmak, bikini ve mini şortlarla özgürce dolaşmak istiyorsan, şimdiden harekete geçmelisin!

Devamı   8281