Genel Manşet Röportaj Ünlüler

Amandla Stenberg dengeli ve pozitif bir rol modeli

“Karanlık Zihinler” filminin başrol oyuncusu Amandla Stenberg, güçlü duruşu ve kariyeri hakkındaki çok özel sorulara çok özel cevaplar verdi.

“Karanlık Zihinler” filminin başrol oyuncusu Amandla Stenberg, güçlü duruşu ve kariyeri hakkındaki çok özel sorulara çok özel cevaplar verdi.

Yazı Twentieth Century Fox

Çeviren Nur Mazlum

Bu hikayenin dayanağı nedir?

“Karanlık Zihinler”, gizemli bir hastalığın çocukların yüzde 98’ini öldürdüğü, bizimkinden çok uzak olmayan bir dünyada kurulmuştur. Kalanlar bilinmeyen bir nedenden dolayı psişik yetenekler geliştirdiler ve yetişkinler onlardan korktukları için çocukları kamplara yerleştirdiler. Hikaye doğada kıyamet sonrasını anlatır. Benim karakterim Ruby, Mandy Moore’un oynadığı gizemli kadın Cate’in yardımıyla hapsedildiği acımasız kamptan kaçar. O zaman onun dünyadaki yerini bulmak zorundadır. Yol boyunca birçok arkadaş edinir ve bir grup çocukla yakınlık kurar.

Kamplarda çocuklara belirli renkler veriliyordu; bu renkler neyi temsil ediyordu?

Çocuklar, hükümetin gözünde ne kadar tehlikeli olduklarına göre sıralanıyorlardı. “Kırmızı” olan çocuklar en tehlikeli olarak kabul edilirlerdi, Ruby “Turuncu”ydu. Turuncular ikinci en tehlikeli grup olarak kabul edilirlerdi.

Ruby’den biraz daha bahsedebilir misin?

Ruby birçok konuyla uğraşıyor. Geçmişte olanlardan dolayı güvensizlik, şüphe ve nefreti var. İnsanların hatıralarını manipüle etme, kafalarının içini görme ve düşüncelerini ve duygularını manipüle etme gibi kendinin de anlayamadığı yetenekleri vardır. Kamptaki kötü niyetli ortamda büyüdüğü için hikayeye korkmuş, paniğe kapılmış ve hırpalanmış olarak başlar. Sonra, büyük, geniş bir yolculuğa çıkar ve yol boyunca, yeni arkadaşlarıyla birlikte, gücünü anlamaya başlar. Filmin sonunda, onu ustalıkla kullanır.

Ruby ile kendini ne kadar bağdaştırıyorsun?

Kesinlikle onunla kendimi bağdaştırıyorum. Kitapta ve senaryoda yoruma yer olduğundan, kendimden şüphe duyduğum zaman kendi gücüm ve gücümü nasıl bulduğumla ilgili role bir şeyler katabiliyorum.  Ruby’i anlayabilmek için, Amerika’da hükümetimizle ilgili kişisel duygularımın bir kısmına ve hükümetin altında nasıl var olduğunu hissetmeye başladım.

Filmde ilk etapta nasıl yer aldın?

Rol aslında bana teklif edildi. Bence bana olan ilginin sebebi birçok konu ve Siyahi Hayatların Önemli olduğuyla ilgili konuşmam olmuştur. Karakter bir lider olduğu ya da en azından film boyunca bir lider olma noktasına ulaştığı için, Ruby’nin bazı niteliklerine sahip olduğumu hissettim. Ayrıca, Shawn Levy’nin kızı ile aynı okula gittim ve o yaptıklarımı biliyordu.

Büyük zorlukların bazıları nelerdi?

Ruby’nin pozisyonunda olmanın nasıl bir şey olduğunu ve neleri yaşadığını deneyimlemeye çalışmak zordu. Zorluk, her şeyin drama ile erişilebilir ve gerçek bir denge oluşturduğunu hissettirmek oldu.

Filmde çok fazla aksiyon var, ne yoğunlukta fiziksel eğitimden geçtin?

Sıfır eğitim yaptım (gülüyor). İnandırıcı bir şekilde yapmak için bazı numaraları öğrenmem gerekliydi. Çok fazla koştum ama bu benim için oldukça kolaydı.

Filmde ayrıca heyecan verici bir romantizm de var. Liam’ı canlandıran Harris Dickinson ile senin aranızda büyük bir kimya var.

Harris’i çok seviyorum. O harika bir adam; çok komik, yetenekli ve zeki. Tam olarak aynı mizah anlayışına sahibiz, bu yüzden kısa bir sürede çok yakın arkadaş olduk. Benimle ilk okumaya girdiğinde, üç saniye içinde rolü alacağını biliyordum. Birlikte çalışmak harikaydı.

Mandy Moore ve Gwendoline Christie’den neler öğrendin?

Çok havalılar. Sadece onların yanında olmaktan bile çok fazla şey öğrendim. Mandy etrafındaki herkes için çok tatlı ve bu gerçekten etkileyici bir şey. Herkesi rahat hissettiriyor ve bu ondan öğrendiğim şeylerin başındaydı. Gwendoline bir güç merkezidir! Onun ne yapmak istediğini ve nasıl yapmak istediğini biliyor ve sette bunu en iyi şekilde uyguluyor.

Yönetmen Jennifer Yuh Nelson ile ilk canlı aksiyon filminde çalışmak nasıldı?

Jennifer inanılmaz ve çok tatlı! O sessizliğin efendisidir. Bu, çekim sırasında ona taktığımız isimdi çünkü seti tamamen sakin bir kontrolle komuta etti ve hiçbir zaman sesini yükseltmek zorunda kalmadı. Hiç kimse rahatsız hissetmedi ve herkes ona çok saygı duyduğu için elinden gelenin en iyisini yaptılar.

Oyuncu kadrosu gerçek bir çeşitlilik içeriyor, öyle değil mi?

Açıkçası, eğer bu filmde çeşitlilik gösteren bir oyuncu kadrosu istememiş olsalardı, filmin bir parçası olamayabilirdim. Chubs ve Zu zaten kitabın içinde oldukları şekilde yazılmış, ancak Ruby’nin beyaz biri olarak yazılı olduğu varsayımını yapabiliriz. Bu yüzden filmde rol aldığım için çok şaşırdım ve buna hayran kaldım. Harika bir fırsat olduğunu hissettim. Bu tür bir filmde başrolde siyahi bir kız olması harika.

Seyircilere ve özellikle de gençlere hitap edecek temalar nelerdir?

Gücünüz konusunda kendinize güvenmek ve sesinizi kullanmaktan çekinmemekle ilgilidir. Aynı zamanda arkadaşlık ve inanmadığınız bir şeye karşı savaşmak için başkalarıyla bir araya gelmenin gücüdür. Kendinizi de kabul etmekle ilgili. Ruby, gücünü bulmaya başlayana kadar biraz tuhaf bir karakterdi. Kendine olan özgüveni eksik; kendisinden çok hoşlanmıyor ve dünyaya nereye uyduğunu bilmiyor. Çok geçmeden kendisiyle ilgili daha fazla şey öğrenmeye başlar.

Film setindeki genç aktörlerle ne tür bir arkadaşlık vardı?

Aile gibi bir atmosferdi. Zu’yu canlandıran Miya Cech ve annesi ile bağ kurdum.  Ona bir abla gibi koruyucu yaklaştım çünkü bu büyük bir sette ilk deneyimlerinden biriydi ve ben “Hunger Games” gibi büyük bir sette ilk defa bulunduğumda nasıl hissettiğimi ve Jennifer Lawrence gibi birinin benim yanımda olmasının nasıl iyi hissettirdiğini biliyordum.

Jennifer bir ilham kaynağı mıydı?

Çocukken benim için büyük bir rol modeldi. Çok tatlıydı ve sette rahat hissetmemi sağladı. Beni her zaman güldürüyor ve şakalar yapıyordu. O en gerçek insanlardan biri ve çok alçakgönüllü. Ahlaki değerleri aile ve arkadaşlıkla ilgili. Bence kariyerinde harika işler çıkardı ve buna devam ediyor.

Gençler ve küçük çocuklar için ne gibi tavsiyelerin var?

Bazen sadece telefonunuzu bırakın ve sosyal medyadan çıkın. Ailenize ve arkadaşlarınıza sarılın. Sosyal medyaya güvenmenin ve bunu gerçek hayatla eş anlamlı olarak görmenin çok kolay olduğunu düşünüyorum ve bu çevrimiçi ilişkilere, gerçek olanlardan daha kolay değer vermeyin. Gerçek bir topluluk ve arkadaşlık oluşturmak çok önemli.

Genel olarak, insanların “Karanlık Zihinler” ile neleri sabırsızlıkla beklemeleri gerekiyor?

Eğlenceli zaman! Bence insanlar eğlenmeyi dört gözle bekleyebilirler. Bu, şu anda dünyadaki bu zaman zarfında eğlenceli film izlemek için çok önemli.

Çok dengeli ve olgun görünüyorsun. Ailen ne kadar etkili ve ilham verici oldu?

Ailem güçlü ve harikadır. Annem zorlu bir kadın, gerçekten akıllı, manevi ve çok alçakgönüllü. Bana meditasyon, inanç sistemi ve kader gibi bir sürü ruhani uygulama ve teknik öğretti. Şu anda benim için çok değerli olan şey, kendimden ya da etrafımdaki dünyadan şüphe ettiğimde, kendimi kaderimin ellerine bırakıyorum. Hıristiyan ya da belirli bir dine inanarak büyümedim ama annem, dünyada iyi bir insan olmanın ve kendinden daha büyük bir şeye inanmanın önemli olduğu bir inanışı bana öğretti.

“The Hate U Give” filminden bahsedelim.

Bu film için çok heyecanlıyım. Siyahi bir mahallede yetişen ancak beyazların olduğu özel bir okula giden ve bunun onun kimliğini keşfetmesine neden olan bir kız hakkında. Farklı topluluklarda gezinmenin ikiliğini yaşıyor. Sonra arkadaşı polis tarafından vurularak öldürülür. Film, olayları ulusun neler olduğunu sindirirken izler ve medyanın olayı nasıl çarptığına bakar. Ardından, olayın yegâne şahidi olarak arkadaşı için konuşacak gücü nasıl bulacağını araştırır. Siyahi Hayatlar Önemlidir’i ele alan ilk anlatılardan biri. Film hakkında gerçekten canlandırıcı olan şey, her şeyi kişisel bir bağlamda yerleştirmesidir ki bu da onu erişilebilir kılar. Bu önemlidir, çünkü toplumumuzun başına gelen bu korkunç, trajik olaylara karşı duyarsızlaşıyoruz, siyahi çocukların polisin elindeki ölümleri gibi. İnsanların bu filmi gördüklerinde çok kişisel bir düzeyde empati kuracaklarını düşünüyorum.

Çok etkili bir rol modelisin. Mesajların ne ile alakalı?

Bence bu bir yarışın etrafında oluşmuş bir konuşma ile başladı. Bir platformu olan ve siyahi bir çocuk olarak, sesimin çok ihtiyaç duyulan bir ses olduğunu orada anladım. Konuştuğum ilk şeylerden bazıları, feminizmin ve ırkların kesişimi idi. Feminizmin, her şeyi ifade etmesi için her zaman ırkı kapsaması gerektiğiyle ilgiliydi.

Hayallerin ve hedeflerin neler?

Her zaman siyahi kadınları savunacağım, bu sonsuza kadar yapacağım bir şey. Bu benim bir numaralı önceliğim. Dünyada olup bitenlere bağlı olarak konuşmak istiyorum. Şu anda yapabileceğimi düşündüğüm en değerli şey, üzerinde çalıştığım projelerle daha fazla temsil oluşturmaya yardımcı olmak. Pozitif bir rol modeli olmayı umuyorum. Benim asıl kaygım gençlere, özellikle de siyahi genç kızların daha az yalnız hissetmelerine ve doğrulanmış hissetmelerine yardımcı olmak. Direkt olarak çalışmak, müziğimle uğraşmak, eğlenmek ve insanların söylediklerinin ve hissettiklerinin duyulduğunu hissetmelerini sağlamak istiyorum.

Yorum Yapın