Genel Manşet Ünlüler

N’aptın Grammy!?

2022 Grammy ödülleri bu ay sahiplerini bulacak. Ancak Kayıt Akademisi yine yaptı yapacağını ve harika işlere imza atan birçok sanatçıya adaylık vermedi.

Yazı İrem Naz Güvel

11 dalda aday

Her yıl laf etsek de, her seferinde büyük bir heyecanla Grammy törenini takip ediyoruz. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu törenden de bol bol konuşacağız. “Late Night With Stephen Colbert” talk show”unun müzisyenlerinden Jon Batiste, 11 dalda aday olarak bu yılın en çok aday olan sanatçısı oldu. Justin Bieber, Doja Cat ve H.E.R. onu sekiz adaylıkla takip ederken, Billie Eilish ve Olivia Rodrigo da yedi dalda aday gösterildi. Ödül töreninin sunuculuğunu geçen yıl da yapmış olan Trevor Noah üstlenecek. 31 Ocak’ta ödüllerin sahiplerini bulacağı törende Billie Eilish, Olivia Rodrigo, Taylor Swift, Justin Bieber ve BTS gibi isimler sahne alacak.

Selena’dan ilk adaylık

Bu yılın en güzel olaylarından biri Selena’nın ilk Grammy adaylığını alması. Şarkıcının hit’lerle dolu uzun bir kariyeri oldu ancak Grammy hep onu görmezden geldi. Ta ki bu yıla kadar! Şarkıcı, “Revelación” albümüyle En İyi Latin Pop Albümü dalında yarışacak. Tebrikler Selena!

Olivia hakimiyeti

Olivia’nın bu yılki adaylıklara damga vuracağını daha geçen yılın başında anlamıştık. Öyle de oldu! Olivia, “Büyük Dört” kategorisi olarak adlandırılan Yılın Albümü, Yılın Kaydı, Yılın Şarkısı ve En İyi Yeni Sanatçı dalları da olmak üzere toplam 7 adaylık kazandı. Şansı yaver giderse, geçtiğimiz yıl “Büyük Dört”ü silip süpüren Billie gibi gecenin kazananı olabilir.

Drake yarışmadan çekildi

Grammy 2022 adayları açıkladıktan yaklaşık iki hafta sonra, Drake aday olduğu En İyi Rap Albümü ve En İyi Rap Performansı dallarından adaylığını çektiğini duyurdu. Ne müzisyen ne de Kayıt Akademisi, Drake’in neden bu kararı verdiğini paylaşmadı. Ancak geçen yıl The Weeknd’in haksızlığa uğramasının ardından Drake, törenin prestijini kaybettiğini dile getirmişti.

Adele niye yok?

Adaylıklar arasında Adele’i arayanlar da var. Geçen yılın sonlarına çıkardığı “30” albümü tam Grammy’nin damak tadına göre. Ancak bu yılki adaylar arasında yer almıyor. Çünkü bu yılın Grammy başvuruları 30 Eylül’de sona erdi. Adele albümünü kasım ayında piyasaya çıkardığından başvuruyu yapamadı. “30”, 2023 Grammy töreninin şimdiden en güçlü adayı ve büyük ihtimalle de geceye damga vuracak.

Göz ardı edilenler

Bu yıl birbirinden başarılı albümler çıktı ancak bunların sadece birkaçı Grammy’e aday oldu. Örneğin Lorde, yılın en iyi albümlerinden birini yayınlamasına rağmen tamamen göz ardı edildi. Onun gibi bu yıl Grammy tarafından görmezden gelinen sanatçılara bakalım.

Daha fazlasını hak ediyor

Halsey, dördüncü stüdyo albümü “If I Can’t Have Love, I Want Power”, şarkıcıya En İyi Alternatif Müzik Albümü dalında ilk Grammy adaylığını kazandırdı. Ancak baştan aşağı sanat kokan bu albüm ve albümden çıkan klip Yılın En iyi Müzik Filmi ve Albümü de dahil olmak üzere birkaç adaylığı da hak etti.

Kadın rapperların azlığı

Bu yılki En İyi Rap Albümü adaylarının hepsi erkek: J Cole, Nas, Tyler, The Creator ve Kanye West. Geçen yıl üç Grammy kazanan Megan Thee Stallion, ilk stüdyo albümü “Good News” ile harika bir işe imza attı. Kesinlikle bu yıl En İyi Rap Albümü kategorisinde yarışmalıydı.

BTS hüsranı

Hatırlarsan geçtiğimiz yıl BTS, Grammy’e aday olan ilk K-pop grubu olarak tarih yazmıştı. Ödülün sahibi olmasalar da, bu yıl “Butter” parçalarıyla En İyi Pop Düet/Grup Performansı dalında aday oldu. Bu heyecan verici bir başarı ancak Billboard listelerinde 10 hafta 1 numarada kalan “Butter”ın Yılın Şarkısı ve Kaydı kategorilerinde de adaylığı hak ediyordu.

Miley unutuldu

Müzik sektörü Miley Cyrus’ın geçen yıl çıkardığı “Plastic Hearts” albümünün harika olduğunu unutmuş görünüyor. Rock ağırlıktaki albüm, bu yıl Grammy tarafından tamamen göz ardı edildi. Umarız Miley’nin bir sonraki projesi hak ettiği sevgiyi ve saygıyı görür.

 

 

Yorum Yapın