Manşet Ünlüler

Müziğin Harley Quinn’i

Son dönemin en çılgın isimlerinden Doja Cat, yeni albümü “Planet Her” için hazırlıkları neredeyse tamamladı. Albüm öncesi şarkıcının geçmişine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.

Yazı İrem Naz Güvel

Dans kraliçesi

Doja Cat ismiyle zirveye tırmanan şarkıcının gerçek adı Amala Zandile Dlamini. Doja, 21 Ekim 1995’te Los Angeles’da sanatçı bir ailede doğdu. Annesi Deborah Elizabeth Sawyer, Yahudi-Amerikalı bir ressam, babası Dumisani Dlamini ise Güney Afrikalı aktör, besteci ve film yapımcısı. Beş yaşından itibaren bale ve caz dersleri aldı. Şarkıcı olan teyzesi de onun şarkı söyleme kabiliyetini geliştirmesine yardımcı oldu. Ancak bu kadar müziğin içindeyken o dönem sürekli dansa yöneldiğini söylüyor. 11 yaşındayken break dansa başlayan Doja, Los Angeles’ta bir dans ekibe dahil olup dans yarışmalarında bulundu.

Kendini geliştiriyor

Lisedeyken sürekli dersleri ektiği ve müzik yapmak istediğinden 16 yaşında okulu bıraktı. Bundan sonraki döneminde hayatını tamamen müziğe adadı. YouTube’dan indirdiği altyapılarla kendi kendine şarkı söylemeyi, rap yapmayı ve GarageBand uygulamasını kullanmayı öğrendi. İlk single’ı “So High” 2013’te müzik paylaşım platformu SoundCloud’a yükledi. Bunun ardından yapımcıların dikkatini çekti ve ilk EP’si “Purrr!” piyasaya sürüldü.

Viral oldu

Yıllarca müzik sektörüne girmeye çalıştıktan sonra, 2018 yılında kendi başına çektiği evinde çektiği “Mooo” klibini yayınladı ve klip anında viral oldu. Doja’nın viral olduğu anlar bununla da sınırlı değil. Şarkıları TikTok’a kullanılmaya başlayınca şarkıcının popülaritesi hızla büyümeye başladı.

Zirveye doğru

İkinci albümüyle birlikte listelere hızla alt üst etti. Daha sonra 2020 yapımı “Birds of Prey” filminin soundtrack’i için dillerimizden düşmeyen “Boss Bitch” single’ını çıkardı. Doja’yı Harley Quinn gibi çılgın zannederken, kırılgan olabileceğini “Say So” şarkısıyla gösterdi. Bu şarkıyla farklı tarzda müzik de yapabileceğini göstererek ne kadar yetenekli olduğunu kanıtladı. Doja, 63. Grammy Ödülleri’nde En İyi Yeni Sanatçı, “Say So” ile Yılın Kaydı ve En İyi Pop Solo Performansı’nda üç dalda aday oldu. artık onu kimse tutamaz!

Popülariteden etkileniyor

Bu kadar çeşitli müzik yapan Doja, genel olarak popüler müzikten etkileniyor. Kendisine ilham verdiğini belirttiği sanatçılar arasında Drake, Nicki Minaj, Pharell ve Erykah Badu yer alıyor. Tarzında da 90’lar çizgi film ve filmlerinden de etkilendiğini ekliyor.

“Planet Her” geliyor

Yakında üçüncü albümü “Planet Her”i yayınlamaya hazırlanan Doja, bu albümün onun kişiliğini birebir yansıttığını söylüyor.ayrıca kadın gücünü temsil eden şarkılar da olacakmış. Şimdiye kadar albümde The Weeknd ve SZA ile iş birliği yapacağı onaylandı. Bakalım başka sürprizleri de olacak mı?

Yorum Yapın