Manşet Ünlüler

Kurtlarla koşan kadın

Lana Del Rey’in yeni albümüne kavuşmamıza çok az kaldı. Bu albümde sanatçı feminist ve özgür yanını ortaya çıkarıyor.

 

Albüm tamamlandı

Lana Del Rey’in gelecek albümü “Chemtrails over the Country Club” neredeyse iki yıl önce tamamlandı. Son albümü “Norman Fucking Rockwell!”i yayınladığında birçok yeni şarkı hazırladığını söylemişti. O dönemde hazırladığı birçok şarkı “Chemtrails”da yer alıyor. Albümdeki “Yosemite” parçası Lana’nın “Lust for Life” albümünde yer alması planlanmıştı. Ancak “Yosemite” mutlu bir şarkı olduğundan Lana o albüme uygun görmemiş ve yayınlamaktan vazgeçmişti. Bu parçaya yeni albümde yer vermesinden anlıyoruz ki, “Chemtrails over the Country Club” country türünün ağır bastığı, feminist duruş sergileyen sağlam parçalar içeriyor.

 

“İhtiyacımız olan albüm”

Lana melankoliden uzaklaştıkça, ortaya daha güçlü bir kadın çıkıyor. Şarkıcı albümdeki şarkıları dinlerken endişeye kapıldığını itiraf ediyor. “Çünkü olmak istediğim yere varmanın, yapmak istediğimi yapmanın zor bir yol olacağını biliyorum. ‘Chemtrails’i dinlediğimde işimi düşünüyorum. Aynı zamanda kız arkadaşlarım ve kardeşlerim de aklıma geliyor. ‘Chemtrails’ normal olmayı çok istemekten bahsediyor. Aşırı aktif ve eksantrik bir zihne sahip olduğunuzda ‘Chemtrails’ tam da ihtiyacımız olan albüme dönüşüyor” diyor.

 

Kurt kadın

Albümle aynı isme sahip şarkının klibi, Lana’nın diğer klipleri gibi kısa film tadında. Sanatçı hem bir farkındalık yaratıyor hem de nasıl geliştiğini gösteriyor. Klipte birçok sembol ön plana çıkıyor. “Ultraviolence” albümünden yayınlanan kliplerde arabayı hep başka biri, bir erkek sürüyordu. Şimdi ise hayatının kontrolünün ele alır gibi direksiyonun başına kendi geçiyor. İçindeki kurdu keşfetmeye başlarken, çevresindeki güçlü kadınlardan destek alıyor ve bir sürü gibi hareket ediyorlar.

 

Astrolojik gönderme

Şarkıda geçen “Benim Yengecim güneş, Aslanım da aydır” sözünde astrolojiye atıfta bulunuyor. Lana’nın doğum tarihi 21 Haziran 1985, doğum saati de 16: 47. Buna göre güneş burcu Yengeç, ay burcu Aslan ve yükselen burcu da Akrep. Klibin ilk kısmı, onun duygusal yönünü yani Yengeç tarafını gündüz olarak gösteriyor. Gece ise gerçek kişiliğini ortaya koyan Aslan’ı ortaya çıkarıyor. Böylece şarkıcı kadınların içindeki öngörülemeyen vahşi doğalarını keşfetmeye davet ediyor.

 

 

Yorum Yapın