Manşet Ünlüler

Korkusuz işler

Taylor Swift müzik dünyasındaki başarıları dışında, güçlü kadın imajı ve haksızlıklara karşı dimdik ayakta durmasıyla da biliniyor. İşte dünden bugüne şarkıcının korkusuzca attığı adımlar!

Ailesini ikna etti

Taylor henüz 10 yaşındayken country şarkıcısı olmayı kafasına koymuştu. Anne babasına onu Pennsylvania’daki evinden Tennessee şehrine seyahat etmesine izin vermeleri için yalvardı ve onlar da kabul etti. 13 yaşına geldiğinde ise bu gezilerden birinde bir plak şirketi anlaşma teklif etti. İşte o zaman ailesi taşınma kararı aldı!

Şarkılarını savundu

İnsanlar uzun zamandır Taylor’ın eski erkek arkadaşları hakkında yazarak kariyer yaptığını iddia ediyordu. “‘Sadece eski erkek arkadaşları hakkında şarkılar yazıyor’ diyen insanlar olacak ve açıkçası bu çok cinsiyetçi bir bakış açısı. Kimse Ed Sheeran ya da Bruno Mars hakkında bunu söylemiyor. Hepsi eski sevgilileri, şu anki kız arkadaşları, aşk hayatları hakkında şarkılar yazıyor ve orada kimse kırmızı bayrak kaldırmıyor” diye yapılan cinsiyetçi eleştirilere karşı çıkıyor.

“Speak Now”daki şarkılarını yazdı

Kariyerinin başlangıcından beri Taylor kendi müziğini hep kendisi yazdı. Ancak bunun doğru olmadığına inananların sayısı da az değildi. Şarkıları kendi yazdığını kanıtlamak için tüm ortak yazımları durdurdu: “18 yaşımdayken, ‘Bu şarkıları kesinlikle o yazmıyor’ diyorlardı. Bu sebeple üçüncü albümümü bu söylentilere karşılık vermesi için sadece kendim yazdım.” Sonuç olarak “Speak Now” albümü büyük bir başarı elde etti, milyonlarca satıldı ve altı birçok ödülün sahibi oldu.

Online platformlardaki haksızlıklar

2014’te Spotify, sanatçılara hak ettikleri ödemeyi yapmayınca Taylor, “Müzik sanattır ve sanat önemli ve nadirdir. Önemli, nadir şeyler değerlidir. Değerli şeylerin bedeli ödenmelidir” diye bu duruma karşı çıktı. Ama hepsi bu değil! 2015’te Apple Music ile benzer bir durumla karşı karşıya geldi ve bu durum düzelmedikçe “1989” albümünü platforma koymayacağını cesurca belirtti. Ve sözlerinin bir etkisi oldu; platformlar, onun sayesinde politikalarını değiştirmeye başladı.

Tacize karşı sesini duyurdu

Taylor, 2015’te bir radyo DJ’yinin tacizine maruz kaldı. Şarkıcı başından gelenleri açıkladığında DJ işini kaybetti ve Taylor’a hakaret davası açtı. Taylor da cinsel saldırı için karşı dava açtı ve bu davayı kazandı. Böylece Taylor, benzer durumla karşı karşıya gelmiş kadınların sesinin duyurulmasında yardımcı oldu.

Kanye olayları

Taylor ve Kanye West arasındaki tartışmayı hepimiz biliyoruz. 2016 yılında Kanye, “Taylor Swift’i ben meşhur ettim” sözlerinin yer aldığı bir şarkı yayınladı. Şarkıcı, Grammy’de iki kez “Yılın Albümü” ödülünü alan ilk kadın şarkıcı olunca, cevabını ödül töreninde verdi; “Dışarıdaki tüm genç kadınlara söylemek isterim ki, yol boyunca başarınızı baltalamaya çalışacak veya başarılarınız veya şöhretiniz için kredi almaya çalışacak insanlar olacak. Ama sadece işe odaklanırsan ve o insanların seni yoldan çıkarmasına izin vermezsen, bir gün gideceğin yere vardığında etrafına bakacaksın ve seni seven insanların sen olduğunu anlayacaksın. Ve bu dünyadaki en büyük duygu olacak.”

Müziği için savaşıyor

Şarkıcının ilk 6 albümünü yayınladığı eski yapım şirketi, daha önce ona zorbalık yaptığını açıkladığı Scooter Braun’a satıldı. Böylece Taylor’ın tüm şarkı hakları ona geçti. Bu haber onu derinden yaraladı çünkü kimse ona kendi şarkılarını satın almayı teklif etmedi. Şarkıcı, Scooter’ın bunu bilerek yaptığını ve müzik sektöründeki erkek egemenliğine dikkat çekti. Bunun üzerine Taylor oldukça şaşırtıcı bir adım atarak eski şarkılarını yeniden kaydetti. Bu korkusuz hareketinden dolayı Taylor’ın önünde eğiliyoruz!

Yorum Yapın