Ünlüler

Jude Law

alt

 

 altOnu neden çok seviyoruz?
Çünkü elini attığı her işin altından alnının akıyla çıkıyor. Ayrıca masmavi gözleriyle etrafa ışık saçıyor! Yakışıklılığına zaten diyecek yok! 

 

 

 

 

Eğitimi: 12 yaşındayken Londra’da “Ulusal Gençlik Müzik Tiyatrosu”na başladı. 17 yaşında liseyi tamamen bıraktı ve Granada’da yayınlanan pembe dizi “Families” de rol almaya başladı.

Kariyeri: Jude, 1992’de Broadway’de boy göstermeye başladı. Londra’da pek çok tiyatro oyununda rol aldı. 1994 yılında beyazperdeye sıçrayarak bir ingiliz yapımı olan “Shopping” de eski karısı Sadie Frost’la birlikte oynadı. Daha sonra Uma Thurman ve Ethan Hawke ile birlikte rol aldığı “Gattaca” ile dikkatleri üzerine çekti ama asıl patlamasını Matt Damon ve Gyweneth Paltrow ile oynadığı “Yetenekli Bay Ripley” ile yaptı(1999). Daha sonra rol aldığı filmler ise şunlar; 
* “Love, Honour and Obey” (2000)
* “Enemy at the Gates” (Kapıdaki Düşman-2000)
* “Artificial Intelligence” (Yapay Zeka-2001)
* “Road to Perdition” (Azap Yolu-2002)
* “Cold Mountain” (Soğuk Dağ-2003)
* “Sky Captain and the World of Tomorrow” (2004)
* “Alfie” (2004)

Bundan sonra izleyeceğimiz filmleri neler?
“Closer”, “Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events”, “The Aviator”, “All the King’s Men”, “Dexterity”

İlişkileri
Eski karısı aktris Sadie Frost. Şu anda aktris Sienna Miller ile birlikte. Finlay Munro adında bir üvey oğlu, Rafferty, Iris, Rudy ve Indiana Otis isimlerinde 3 çocuğu var. 

Ödülleri
Broadway’de: Cocteau2nun “Les Parents Terribles” oyunundaki rolü ile Tony’e aday oldu. 
Hollywood’da: “Yetenekli Bay Ripley” ile hem Altın Küre hem de Oscar adayı oldu. Yine aynı filmle Başta film ödülü, Blockbuster Entertainment ödülü aldı. “Soğuk Dağ” ve “Yapay Zeka” ile de Golden Globe’a aday oldu.

Biliyor musun?
* Jude Law’ın adı Beatles’ın “Hey Jude” isimli şarkısından geliyor.
* Beatles aşkı burada bitmiyor. Law’ın sol kolunda ex-karısı Sadie’ye ithafen, “Sexy Sadie” adlı Beatles şarkısından bir dizenin dövmesi var.
* Yine kolunda bir de kelebek dövmesi var.
* Jude bir vejetaryen.
* Çocukluk arkadaşları Ewan McGregor, Jonny Lee Miller, Sean Petwee ve eski karısı Sadie ile birlikte kurdukları bir prodüksiyon şirketleri var. Şirket “Existenz” filmi de dahil pek çok projeye imza atmış durumda.
* Peşini bırakmayan magazin muhabirlerine sebze fırlatıyormuş, dikkat! 

Şöhret hakkında neden demiş?
“Asıl gerçek, sabahları kim olduğunuzdur. Şöhret mutluluğun sırrı değil.”

Oyunculuk hakkında ne demiş?
“Sindirella’daki yakışıklı prensin her zaman hikayedeki en sıkıcı karakter olduğunu düşünmüşümdür. Onun yerine cadıyı oynamayı bile tercih ederim.”

Ailesi için ne demiş?
“Başarı, şan şöhret ve para eğer ailem yanğ başımda olmasaydı bana hiçbir şey ifade etmezdi.”

Yetenekli bay Ripley’de oynamadan önce ne demiş?
“Yönetmenim Anthony Minghella’ya, eğer Dickie Greenleaf’i ben oynarsam, en iyi restoranlarda yemek yeyip en kaliteli şaraplardan içmek isteyeceğimi söyledim çünkü Dickie karakteri öyle yapıyor. Rolüme ısınmam gerekiyor değil mi?”

 

Yorum Yapın