Ünlüler

John Mayer

alt

 

 altGerçek adı: John Clayton Mayer 

Doğum Yeri: Bridgeport, Connecticut, USA

Doğum Tarihi: 16 Kasım 1977

Burcu: Akrep

 

 

Nasıl ünlü oldu: Connecaticut’da yaşarken bir komşusu ona Stevie Ray Vaughan’ın blues albümünü hediye etti. John, o zamanlar 13 yaşındaydı ve birden müziğe merak sardı. Gitar çalmayı öğrendi. 2 yıl pratik yaptıktan sonra blues barlarında çalmaya başladı. Lisede Joe Beleznay, Tim Procaccini ve Rich Wolf ile birlikte “Villanova Junction” isimli bir müzik grubu kurdu. 19 yaşına geldiğinde Berkle Kolejinin müzik bölümüne girdi. Gitar çalmak ve söz yazarlığı yapmak konusunda daha başarılı olduğunu gören John, kendini bu alanda geliştirdi. “Guster”, “Counting Crows”, “The Wallflowers”, “Teitur” ve özellikle “Maroon 5” gibi ünlü gruplarda gitar çaldıktan sonra yeteneğini kanıtladı. 

Onun ağzından: “Jimi Hendrix’ten etkileniyor olabilirim ama kim idolünden etkilenmez ki?”

Ödülleri: “Heavier Things” albümünden “Daughters” şarkısı sayesinde “En İyi Vokal Performans” dalında Grammy ödülü aldı. (2003) Yine aynı şarkı sayesinde “Yılın Şarkısı dalında Grammy aldı ve bu ödülü büyük annesi Annie Hoffman’a adadı. (2004) 

Diskografisi: “Lo-Fi Masters” (1999), “Room for Squares” (2001), “Inside Wants Out” (2002), “Any Given Thursday” (2003), “Heavier Things” (2003), “As Is” (2004)

 

Yorum Yapın