Halsey ayaklanması

198058 views Yorum yap

Halsey’nin karanlık pop’a giriş yaptığı yeni şarkısı “Nightmare”, kızlar için bir manifesto niteliğinde.

Yazı İrem Naz Güvel

Son zamanlarda Halsey’nin adını çok sık duyar olduk. Önce BTS ile yaptığı eğlenceli “Boy With Luv” düeti geldi. Kısa bir süre sonra ise “Nightmare”i yayınlayarak tüm o tozpembe atmosferi yerle bir etti. Yeni single’ı sözler açısından, şarkıcının “Devil In Me” parçasını çağrıştırıyor. Ama bu kez Halsey, kimsenin gözünün yaşına bakmadan sert sözleriyle dinleyenleri şaşkınlığa uğratıyor. Şarkının bu kadar agresif bir tonda olması aslında içinde güçlü mesajlar içermesinden kaynaklanıyor. Gel beraber şarkıcının genç kızlara adadığı bu manifestosunu inceleyelim.


“Nightmare” manifestosu
Birinin sana ne yapman gerektiğini söylemesine izin verme. “Nightmare”in dikkat çekici “Hayır, gülümsemeyeceğim ama dişlerimi göstereceğim” kısmını şarkıcı şu şekilde açıklıyor: “‘Neden gülümsemiyorsun? Gülümsesen çok daha iyi olur’ gibi bir şeyler söyleyen birine, “İstemiyorum” diye karşılık verirsem zor ve kaba biri olduğumu düşünür. Eskiden kimsenin bir kabus olduğumu düşünmesini istemiyordum. Bu yüzden gülümsemek istemediğime güldüm ve iyi olmayı hak etmeyenlere nazik davrandım. Artık değil. Kendimi sıkmaktansa, kabus olmayı tercih ederim”.

Vücudunla barışık ol.
Halsey, “Derimi iki parmağımla sıkıştırdım. Keşke vücudumun bazı bölümlerini makasla kesebilsem” gibi çok sert sözlerle genç kızlardaki dış görünüş sorunları ve yeme bozukluğuna dikkat çekiyor. Geçmişte Halsey kilolarından nefret ettiğini ve kolay yolla onlardan kurtulmayı hayal ettiğini itiraf ederek, aynı problemi yaşan kızlara yalnız olmadıklarını hissettiriyor.


Kız dayanışmasına inan.
Kız gücünü harekete geçiren parçanın klibinde de güçlü kadınlar gözümüze çarpıyor. Mankenler Cara Delevingne ve Suki Waterhouse ile 70’lerin en önemli gruplarından Blondie’nin solisti Debbie Harry klipte Halsey’nin yanında yer alıyor.
Sıkı çalış.


Klibin yönetmenliğini Halsey’nin “Alone” ile Ariana Grande’nin “Thank U, Next” ve “7 Rings”ini yöneten Hannah Lux Davis üstleniyor. Hannah, Halsey’nin çok zeki biri olduğunu ve ne olursa olsun elinden gelenin en iyisini ortaya çıkarmak için çok çabaladığını söylüyor.
Kendini gizlemekten korkma.
Klipte Halsey’i pin-up kızı ve asi kız gibi birçok karakterde görüyoruz. Şarkıcı, kadınların birçok yönü olduğunu ortaya çıkarmak istemiş.


Korkusuz ol.
Halsey bu şarkıyla Amerika’daki siyasete karşı sessizliğini bozuyor. Şarkıda bahsi geçen “kabus” sadece başkalarının görüşü değil, içinde yaşadığımız toplumun da bir göstergesi. Şarkıcı da bunu korkusuzca dile döküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir