Genel Manşet Ünlüler

Gölgelerin gücü adına

Uzun yıllardır ekrana uyarlanmasını beklediğimiz “Gölge ve Kemik” kitap serisinin dizisi izleyiciyle buluştu. Kendini bu fantastik evrene hazırla!

İrem Naz Güvel

Fantastik evrene giriş

Leigh Bardugo’nun yarattığı kitap serisi “Grishaverse” ya da diğer adıyla “Gölge ve Kemik”, yayınlandığı anda dünya çapında büyük ses getirmişti. Öyle ki seri “Harry Potter” hayranlarının da beğenisini toplamıştı. Şimdi bu fantastik hikaye “Gölge ve Kemik” adıyla bir dizi olarak geliyor. 23 Nisan’da Netflix’te yayınlanacak dizi, seriyi okumayanların bile ilgisini çekmeyi başarıyor.

Karalıkla savaş başlıyor

Dizi, ülkesini kurtarmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkan Alina Starkov’u merkezine alıyor. Karanlıklar Diyarı’ndaki tehdit giderek artmaktadır. Alina, karanlığı yok etmek için krallığın ordusuyla birlikte tehlikeli bir gemi yolculuğuna çıkar. Ancak seyir esnasında volcra adlı yaratığın saldırısına uğrarlar. Bu yaratık Alina’nın içinde saklı gücü açığa çıkarır. Grisha adlı büyülü askerler ordusu tarafından kurtarılan Alina, onların bir üyesi olmak için eğitime alınır. Fakat zamanla kimin dost ve kimin düşman olduğunu anlayamaz.

Yeniden fantastik evrende

“Gölge ve Kemik”in kadrosu oldukça genç isimlerden oluşuyor. Birçoğu için bu projenin onların şimdiye kadarki en prestijli işi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak içlerinde öyle bir isim var ki, tekrar fantastik bir evrene dahil olup parlıyor. “Narnia” serisinin Prens Caspian’ı Ben Barnes, dizide General Kirigan’a hayat veriyor. Anlaşılan yine Ben kalplerimizi büyüleyecek. Jessie Mei Li genç asker Alina’yı canlandırırken, dizide ona Archie Renaux, Freddy Carter, Amita Suman ve Kit Young eşlik ediyor. Bu arada Ben ve Malyen’ı oynayan Archie daha önce “Gold Digger” mini dizisinde birlikte çalıştı.

Karakterler değişti

Kitabın hayranları kitapta tasvir edilen karakterlerin dizideki halleriyle uyuşmadığını hemen fark etmiştir. Bunun sebebi kitabın yazarı Leigh’in dizide çeşitli ırktan oyuncuların dizide yer almasını istemesinden kaynaklanıyor. Dizideki tek değişiklik bu da değil. Kitabın önemli karakterleri Nikolai Lantsov ve Wylan Van Eck ilk sezonda görünmeyecek. Eminiz bu bazı hayranları üzmüştür. Ancak dizinin potansiyel bir ikinci sezona sahip olduğunu şimdiden söyleyebiliriz.

Dizide görünecek

Serinin yaratıcısı Leigh demişken, küçük bir sırrı da paylaşalım. Diziyi izlerken radarların açık olsun. Çünkü Leigh bir bölümde görünecek. Başlangıçta yazar dramatik bir ölüm sahnesinde yer almak istemiş. Ancak bunun yerine Büyük Saray’daki birine kapı açarken görüleceği söylendi.

Dil öğrenmeye hazır ol!

Dizi bizi fantastik bir evrene davet ederken yeni bir dille de tanıştırıyor. “Game of Thrones”un Valyrian ve Dothraki dilleri varsa “Gölge ve Kemik”in de Ravkan ve Suli gibi kurgusal dilleri var. Dizi yapımcıları bu dili geliştirmek için “Game of Thrones”da da çalışmış Amerikan dili yaratıcısı olan David J. Peterson ile anlaşmış. Anlaşılan başarılı bir iş geliyor.

 

Yorum Yapın