Ünlüler

Emma’nın kitaplığından seçmeler

Gerçek bir kitap kurdu olan Emma Watson, çılgınlar gibi kitap okuyor, beğendiği kitapları hayranlarıyla paylaşıyor. Güzel yıldızın kitaplığında küçük bir gezintiye çıkmaya ne dersin?

Harry Potter serisi
J.K.Rowling
Harry Potter’ın sıradan bir çocuk olduğunu düşünürken büyücü olduğunu öğrenmesiyle değişen hayatını konu alan kitap serisi tabii ki Emma’nın favori kitapları arasında. Harry Potter filmlerinde Hermione karakterini canlandıran oyuncu, sekiz film boyunca arkadaşı Harry ile beraber Karanlık Lord Voldemort ile savaşmıştı. Emma, Hermione rolünü canlandırırken serinin kitaplarını okumakla yetinmedi ve her bir kitabı 3-4 kere okudu. Eğer bu kitap serisini hala okumadıysan güzel oyuncu bu seriyi ısrarla tavsiye ediyor!

Bin Muhteşem Güneş
Khaled Hosseini
Uçurtma Avcısı romanıyla tüm dünyada inanılmaz bir başarı yakalayan Khaled Hosseini’nin Bin Muhteşem Güneş kitabı, Emma’nın kitaplığının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Yazar bu romanında iki kadının kesişen yaşamları ve dostlukları üzerinden doğduğu toprakları anlatıyor. Küçük yaşta evlendirilen kızlar, çocuğu olmayan kadınlar, babaya ya da çocukluk arkadaşına duyulan, geçmişe gömülmüş aşklar ve çok daha fazlası… Ünlü oyuncu, 2015 yılında verdiği bir röportaj sırasında bu kitabı okurken çok zevk aldığını söyledi. 375 sayfalık bu kitabı elinden düşüremeyeceksin!

Persepolis
Marjane Satrapi
Başka ülkelerin durumlarına ve oradaki insanların yaşadıklarına yakından ilgi gösteren Emma, bu konuları işleyen kitapları okumayı ihmal etmiyor. Persepolis kitabında İran’daki devrimin ülkeye ve insanlarına yaşattıkları, küçük bir kızın yetişkinliğe giden yolda deneyimledikleriyle iç içe geçiyor. Persepolis çizgi romanında Şah rejiminin düşürülmesi, İslam Devrimi’nin zaferi ve İran-Irak savaşının yıkıcı etkileri altında yaşama tutunmaya çalışan bir halk resmediliyor. Emma, Dünya çapında yankı uyandıran, animasyon filme uyarlanan ve pek çok ödüle layık görülen Persepolis kitabını bir dönem hiç elinden düşürememişti.

Tearling Kraliçesi
Erika Johansen
Bu kitabı bir takıntı haline getirdiğini söyleyen güzel oyuncu, kitabı elinden bırakamadığı için bir hafta uyuyamadığını itiraf etti. Kitabın konusu ise Emma’nın okumayı tercih ettiği kitaplardan biraz daha farklı. Sürgünde büyüyen Prenses Kelsea Raleigh Glynn, on dokuzuncu yaş gününden sonra varisi olduğu tahta geçmek için doğduğu kaleye doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkıyor. Kelsea, hiç tanımadığı bir halkın ve yoksulluğun pençesinde kıvranan bir krallığın başına geçiyor. Muhafızlarının sadakatini ve halkın güvenini kazanmaya çalışıyor. Böylece Kelsea’nin kendini keşfedeceği ve zorlu sınavlardan geçeceği bir yolculuk başlıyor.

Aynı Yıldızın Altında
John Green
Hem kitabıyla hem de filmiyle herkesi derinden etkileyen bu aşk hikayesi, Emma’yı saat 4’e kadar uyutmayan, sonunu merak ettiren kitabın ta kendisi! On altı yaşındaki kanser hastası Hazel Grace’in birkaç yıl daha yaşamasını garanti eden tıp mucizesine rağmen hastalığı ölümcüldür. Fakat Augustus Waters isimli yakışıklı bir sürpriz karakter, Kanserli Çocuklar İçin Destek Grubu’nda boy gösterince Hazel’ın hayatı bambaşka bir yöne sapar ve bu zeki çocuğun çekimine karşı koyamayan kızın öyküsü yeniden yazılır. Ünlü yıldızın 2013 yılında okuduğu bu kitabı hala okumadıysan kitapçıya bir uğra deriz!

Koca Sevimli Dev
Roald Dahl
Emma, bu kitaba çok düşkün! Çünkü o küçükken babası “Koca Sevimli Dev” hikayesini ona okuyordu. Kitap, yardımsever ve iyi yürekli bir devin hikayesini konu alıyor. Tabii bu tüm devlerin iyi olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü her gece, cümle alem uyurken, koca korkunç devler leziz, nefis insancıkları bir lokmada yutuyorlar. Onları durdurabilecek tek dev ise Koca Sevimli Dev. Muhteşem devimiz cebinde gezdirdiği arkadaşı Sophie’yle birlikte, dünyayı kötü yürekli devlerden kurtarmak için savaş veriyor. 252 sayfalık bu kitabı bir çırpıda bitireceksin!

Yaban
Cheryl Strayed
Reese Witherspoon’un rol aldığı “Wild” filminin aslında bir kitaptan uyarlandığını biliyor muydun? Üstelik bu kitap Emma’nın en sevdiği kitapların arasında yer alıyor. Cheryl’in hayatının özeti parçalanmış bir aile, biten bir evlilik ve dibe vurmuşluğun acısı… Kahramanımız içindeki bu koca boşlukla yaşamak istemediğini anlıyor ve ilginç bir karar veriyor. Kaliforniya’nın çöllerinden Sierra Nevada’nın dondurucu tepelerine, Oregon’un ormanlarından Washington State’in Tanrılar Köprüsü’ne 1800 kilometreden fazlasını yürümek için hazırlanıyor. Yürüyüş konusunda hiçbir deneyimi olmaması onu bu kararından döndüremiyor ve ağır bir sırt çantasıyla yola çıkıyor. Çıngıraklı yılanların, ayıların, dağ aslanlarının vahşi doğasında çıktığı, hayatını tümüyle değiştirecek bu yolculukta öyle ya da böyle kendisiyle yüzleşiyor. Kendini yeniden buluyor, güçleniyor ve sonunda kendini iyileştiriyor.

Saksı Olmanın Faydaları
Stephen Chbosky Chbosky
Emma Watson’ın 2012 yılında rol aldığı “Saksı Olmanın Faydaları” filminin kitabını okumayacağını düşünüyorsan çok yanılıyorsun. Üstelik filmde ona eşlik eden isimler Logan Lerman ve Ezra Miller olmuştu. Kitap, Charlie’nin zor geçen ergenliğini anlatıyor. Geçmişte yaşadığı psikolojik travmaları zihninden atamayan Charlie, liseye başlıyor. Okula uyum sağlamakta zorlanan, kimseyle konuşamayan asosyal Charlie için yaşam, Sam ve Patrick ile tanışmasından sonra başka bir şekil alıyor. Sosyalleşmeye başlayan, aşkı ve dostluğu tadan Charlie, sorunlu geçmişinin onu rahatsız etmeye devam ettiği bir yıl geçiriyor.

Kurtlarla Koşan Kadınlar
Clarissa P. Estes
Clarissa P. Estes, Kurtlarla Koşan Kadınlar’da gerçekten farklı bir önermede bulunuyor; kadınlar için yalın, uygulanabilir ve doğal çözümler öneriyor. 19. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içlerindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor. Kitaptaki farklı kültürlerden derlenen masallar, kadınların ilişkileri, kişisel imgeleri ve hatta bağımlılık gibi temalar çevresinde gelişiyor. Feminist yönü ve kadın hakları savunuculuğuyla tanınan Emma, bu kitabı çok seviyor!

Yorum Yapın