Manşet Ünlüler

Bir Grammy meselesi

Müzik dünyasının en prestijli ödülü Grammy, bu ay sahiplerini bulacak. Ancak bu yıl adaylıklar konusunda büyük tartışmalar yaşandı.

Yazı İrem Naz Güvel

Adaylıklar açıklandı

2020’nin kazananlarının belirleneceği 63. Grammy Ödülleri için geri sayım başladı. Bu yıl aday gösterildiği için sevinçten havalara uçtuğumuz ve adaylık alamayarak haksızlığa uğradığına inandığımız isimlerle dolu karmaşık bir liste var. Beyonce, dokuz dalda aday olarak Grammy tarihinde en çok aday gösterilen kadın sanatçı oldu. Onu, altı dalda aday gösterilen Dua Lipa ve Taylor Swift takip ediyor.

 

Taylor yeniden yarışta

Taylor’ın belgeseli “Miss Amaricana”da, geçen yıl Grammy’e aday olamadığını öğrendiğinde nasıl üzüldüğüne şahit olduk. Taylor, Yılın Albümü ödülü de dahil olmak üzere Grammy’den birçok ödül aldı. Ancak son iki albümü “Reputation” ve “Lover” ile maalesef hiç aday gösterilmedi. Taylor pandemi sürecinde kendini tamamen müziğini geliştirmeye adadı. Böylece “Folklore” albümünü piyasaya sürdü. Albüm yayınlandığı anda Grammy’e aday olacağı konuşuluyordu ve öyle de oldu. Şarkıların altyapısı ve sözleri Taylor’ın bugüne kadar yaptığı en büyük sanat eseriydi. Emeğinin karşılığını alması çok güzel:)

 

En büyük hayal kırıklığı

Grammy’nin bu yıl ki en büyük tartışması kesinlikle The Weeknd’in hiçbir dalda aday gösterilmemesi oldu. Şarkıcı “Blinding Lights” ile listeleri altüst etti. Şarkının yılın en iyisi olduğu ve mutlaka Grammy’e damga vuracağı gözüyle bakılıyordu. Akademi ne düşündü bilmiyoruz ancak The Weekend hiçbir dalda aday gösterilmedi. Bu da Grammy’nin büyük tepki çekmesine yol açtı. The Weeknd, Grammy’nin bozulduğunu söyleyerek üzüntüsünü dile getirdi.

 

“Bu bir R&B albümü”

Bir diğer Grammy’i eleştiren isim de Justin Bieber oldu. Şarkıcı, bu yıl En İyi Solo Performans ve En İyi Pop Albümü dallarında aday gösterildi. Ancak Justin albümünün pop kategorisinde aday olmasını eleştirdi. “‘Changes’ bir R&B albümü. Bir R&B albümü olarak kabul edilmiyor ki, bu bana çok garip geliyor. R&B müziğine hayranlıkla büyüdüm ve bunu somutlaştıracak bir proje yapmayı diledim. Akorlardan melodilere, vokal tarzına, seçilen hip-hop davullarına kadar bu kategoriye girmemek garip geliyor” diye açıklama yaptı. Bu sözlerinden dolayı nankör olarak anılmak istemediğini ve aday gösterildiği için müteşekkir olduğunu da ekledi.

 

İlk adaylıklar

Tüm bu haksızlıklara karşı güzel olaylar da var. Harry Styles ve BTS nihayet hak ettikleri Grammy adaylıklarını aldı. Harry En İyi Klip, En İyi Solo Performans ve En İyi Pop Albüm dallarında aday oldu. BTS ise listelerden inmeyen “Dynamite” şarkısıyla En İyi Pop Grup Performans dalında aday gösterildi. Kazananlar 31 Ocak tarihinde belli olacak.

 

Yorum Yapın