Manşet Ünlüler

Beyonce devrimi başlıyor

Beyonce’nin yedinci stüdyo albümü “Renaissance” dünyaya indi. Sanatçının bu albümü, müzik dünyası için bir devrim niteliğinde.

Yazı İrem Naz Güvel

Albüm seriye dönüşecek mi?

Beyonce uzun zamandır stüdyo albüm yayınlamıyordu. En son 2016 yılında “Lemonade” albümünü piyasaya sürdü, ardından da çeşitli çalışmalarda yer aldı. Artık ondan devrim yaratacak bir dönüş bekliyorduk. “Renaissance” özlemimizi gidererek, tam zamanında yayınlandı. Üstelik Beyonce bu albümü bir seriye dönüşecek. Kısa zaman içinde bol bol kraliçe arıdan yeni şarkılar dinleyeceğiz.

Kaç şarkı yer alıyor?

“Renaissance” 16 parçadan oluşuyor. Albümde ayrıca CD, tişört, mini poster ve 28 sayfalık fotoğraf kitapçığı içeren dört benzersiz kutu seti de olacak. Beyonce, “Geçen yıldaki tüm karantina ve adaletsizliklerin ardından, hepimizin kaçmaya, seyahat etmeye, sevmeye ve tekrar gülmeye hazır olduğunu düşünüyorum. Bu albümle rönesansın başlayacağını hissediyorum ve bu devrimin mümkün olan her şekilde bir parçası olmak istiyorum” diyerek şarkılarıyla devrim yapacağının altını çiziyor.

Ne tür şarkılar yer alıyor?

Beyonce’nin pop, R&B, soul, hip-hop, country, blues gibi her türlü sesi ve türü müziğine harmanladığı biliniyor. Ancak “Renaissance”da Amerikan müziğinden ilham alarak bu müzik çeşitliliğini daraltmayı tercih etmiş. “Bugüne kadarki en iddialı müzikal çalışmam” dediği albümde, daha önce Beyonce’nin “Halo” şarkısına imza atmış OneRepublic grubundan Ryan Tedder ve Raphael Saadiq de albümde yer alıyor.

Albüm hangi dönemde tamamlandı?

“Renaissance”ın hazırlıklarına tam olarak ne zaman başladığı bilinmese de, pandemi döneminde yoğun bir şekilde çalıştığını Beyonce açıkladı. Uzun bir süredir albümü üstüne çalışan sanatçı, pandemi dönemini avantaja çevirmiş ve her şarkı üstünde ince ince düşünmüş. “Renaissance” ile Rönesans başlatacağını, “Bu albümü oluşturmak, dünyanın korkunç bir döneminde bana hayal kuracak ve kaçış yolu bulabilecek bir yer sağladı. Albüm hareketimizin kısıtlandığı bu zamanda özgür ve maceracı hissetmeme izin verdi. Niyetim güvenli ve yargısız bir yer yaratmaktı. Mükemmeliyetçilikten ve fazla düşünmekten arınmış bir yer istedim. Çığlık atmak, rahatlamak ve özgürlüğü hissedebileceğiniz bir alan yaratmak için çabaladım. Benim için güzel bir keşif yolculuğu oldu. Umarım bu müzikte neşe bulursunuz ve size ilham verir” sözleriyle açıklıyor.

Yorum Yapın