Hoşgeldin bahar saflığı

1124 views Yorum yap

Bahar günlerini mükemmel kılmak hiç zor değil. Sabahına uyanmamız bile bir mutluluk sebebi. Erkenden açmak zorunda kalsak bile gözlerimizi (mecburiyetten yani), içimizdeki kelebeklerin titreşmesini engellemez bu durum.  Bu yüzden olsa gerek, “ben her bahar aşık olurum” türü şarkılar yazılır söylenir hep.
Hal böyle olunca kaçınılmazdı, bu ay bu kadar aşk meşk konularına dalmamız, rengarenk seçimler yapmamız, baharı karnavalla eşdeğer tutmamız. Okul da, ev de, sokaklar da, kıştan çıkmış solgun yüzlerimize renk, yorgun bedenlerimize enerji sebebi ile dolu. Doğanın yenilenmesi sanki öncelikle bizden başlıyor, sonra dalga dalga çevremize yayılıyor. Artık stres defedilmiş, içimizdeki onlarca, yüzlerce renk ve tonlarını nasıl yansıtırız, derdimiz bir bu olmuştur. Açıkçası çok da zorlanmayız bu konuda. Ne gardırobumuzdaki kıyafetler batar gözümüze, ne makyaj çantamızdaki  rujun rengi kötü görünür bize. Kimine göre aptallık, bazısına göre yorgunluk, bana göre bahar saflığı (temizliği yani) ile yıkanır içimiz; görmez gözümüz, duymaz kulağımız. 
Sahip olduğumuz ya da olacağımız her şeyle bütünleşmeyi en çok başardığımız mevsimdir ilkbahar. Ayakları nedensiz biçimde yerden kesilmiş, tam bir dünya insanı oluruz her birimiz. Gülen gözlerimiz, bahar saflığı ile kuşatılmış bedenlerimiz uçmaya hazırdır ilkbaharda! Haydi o zaman, hepimiz bu ay rengarenk kendi karnavalımızı yaşamaya, yaşatmaya! Hoşgeldin bahar saflığı içime.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir