Grip mi grip gribi mi?

933 views Yorum yap
alt

altKendini hasta hissettiği için hastaneye giden birçok kişinin domuz gribi olduğunu öğrendiği ve bir hayli paniklediği bir ortamda insan aklına ister istemez “Yoksa domuz gribi miyim?” sorusu geliyor.

Bense geçtiğimiz haftalarda konuya dair şüphelerimi biraz daha geliştirdim ve hemen hemen herkesin kendisine sorduğu soruyu şu biçime getirdim: “Domuz gribi miyim yoksa ‘domuz gribi gribi’ mi?” Peki ne demek “domuz gribi gribi” olmak? Çok şükür ki gelişmiş bir grip biçimi değil, en azından gerçek anlamda bir hastalık değil. İnsanın gündemden etkilenerek ufak bir üşütmede bile kendini domuz gribi zannetmesi. Televizyonlar, gittiğimiz kafelerin duvarları, gazeteler, dergiler ve hatta bu ay dergide yazdığım “Anti gribal yaşam taktikleri!” isimli yazımla Heygirl bile bu hastalıktan bahsedip dururken de insanın bu tip paranoyalara kapılması çok da tuhaf olmasa gerek!

Kısacası, insanlar bazen kendinde olmayan hastalıkları vücudundan önce aklında da yaratabiliyor. “Acaba mı, acaba mı?” derken kendindeki ufacık sorunları büyük problemlere çevirebiliyor. Elbette ki bu demek değil ki kendimizi hasta hissettiğimizde ve kendimizde bir hastalıktan şüphelendiğimizde doktora gitmeyelim demek değil. Tam tersine şüphelerimiz korku ve paranoyaya dönüşmeden yani iyice panik haline bürünmeden bir uzmanın kontrolünden geçelim.

Benim kanaatimce, çoğu hastalık vücudumuzu olduğu kadar beynimizi de ele geçiriyor. Mesela ben küçüklüğümden beri mütemadiyen öksüren, hapşıran yani kısacası çabucak şifayı kapan bir tip olduğum için hasta olmaktan da çok korkuyorum. Son zamanlarda da fark ettiğim çok tuhaf bir gerçek var: “Ben ne kadar hastalanmaktan korkuyorsam, hastalığa o kadar fazla yakalanıyor, yatak döşek yatmaya koyuluyorum. Hâlbuki bağışıklık sistemimize taze meyve, yün bir hırka veya sıcak bir bitki çayı gibi minik rüşvetler verip onunla dost olmakta ve ona biraz daha fazla güvenirsek her şeyi daha kolay atlatacakmışız gibi geliyor bana. Böylece bir hastalık kapımızı çaldığında hem gardımızı alabiliyor olacağız.

Toparlamak gerekirse; dünyanın “Kronik İnsan- Salgın Hastalık Savaşı” na dönüştüğü şu günlerde ‘düşmanını tanı’ mantığıyla sürekli atağa geçen hastalıkları iyice tanımak, onlara karşı önlem almak ama onlardan korkmamak gerekiyor.

Hepinize öncelikli olarak sağlıklı günler diliyor, uzmanlar öpmek fiiliyatını pek onaylamadığı için size uzaktan el sallamakla yetiniyorum:)

Önceki yazılarımı da okudun mu?

1. Doğum günlerinde ne hisseder ne düşlersiniz?

2. “Fark Var” ın tatlı hikayesi

3.Sapması kolay yanlışlar listesi

4. Kendinle ilerleyebilir misin?

5.Yasaklanmak yasaklansa!

6. AŞK

7.Tom Sturridge&eğlence

8. Mezunum, zıplıyorum ve acıktım:)

9. Sana bir kırmızı bir yeşil ışık yakıyorsa

10. İlk sendromu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir