Gardırop

Senin için en doğru ayakkabı hangisi?

Günlerdir aklından çıkmayan ayakkabı için artık tüm koşullar hazır; harçlığını denkleştirdin, sizinkilerden izni kopardın, çantanı koluna taktın, en yakın arkadaşını yanına aldın, doğruca mağazanın yolunu tuttun! Şimdi sıra geldi onu satın almaya… Bunun için satıcı, istediğin ayakkabıyı kutusundan çıkartıp sana giydirmeye başladı! İşte, sadece modeli, rengi ve kıyafetinle uyumu değil, giydiğin ayakkabının ayak sağlığını koruması için tam bu noktada dikkat etmen gerekenler…

 

 

alt* Sadece, satıcının uzattığı –ki genelde bu sağ çift olur, ayakkabıyı değil, her iki çifti de denemelisin. Bunun iki nedeni var. Senden önce bu ayakkabının birkaç kez başkalarınca denenmiş ihtimali çok yüksek, ayakkabı deforme olmuş, genişlemiş olabilir. İkincisi ise, gerek ayakkabıdaki üretim hatası ihtimali gerekse senin ayaklarında oluşmuş farklılıklar ihtimaline karşı (kemik yapısı, parmak şekli, rahatsızlıklar vb) tedbir almak, eve gidip denediğinde mutsuz olmamak.

 

* Elbette sevdiğin bir ayakkabıyı giymek en büyük hakkın! Ama sırf bu yüzden, daha denemek için giydiğinde bile bir ayakkabı yüzünden hayatının işkencesini yaşamaya başlıyorsan, o ayakkabıyı en iyisi hiç satın almamak! Çok yüzsek topuklu olup yürüme zorluğu çekiyorsan, ayak biçimine aykırı bir modelse, çok dar, sivri burunlu gibi özellikleri yüzünden ayağını ciddi biçimde rahatsız etme riski varsa, satın alırken o ayakkabıdan kesinlikle uzak durmanı öneririz.

Yorum Yapın