Kültür Mantarı Manşet

Winx efsanesi başlıyor

Bir nesli etkisi altına alan Winx geri döndü! Hem de bu kez çizgi film olarak değil, gerçek oyuncularla aşk ve aksiyon dolu hikayesiyle izleyiciyle buluştu.

 

Perilerin dönüşü

Winx Club ile büyüyenler için büyük gün geldi. Iginio Straffi’nin yarattığı Winx Club, çizgi filmden terfi etti ve dizi olarak Netflix’te yayınlanmaya başladı. “Winx Efsanesi: Kader” adıyla hayata geçen dizi Bloom, Stella, Aisha, Musa ve Terra’yı yeniden hayatımıza dahil ediyor. Bu 5 peri, Öbür Dünya’da Alfea adlı sihirli bir yatılı okula gider. Bir yandan yetişkinliğe doğru adım atarken, bir yandan da onlar için büyük tehdit oluşturan canavarlarla savaşırlar.

 

Cadıdan periye geçiş

“Vampire Diaries”in yaratıcılarından Brian Young, altı bölümlük dizinin sorumlusu ve yürütücü yapımcısı olarak yer alıyor. Brian’ın geçmiş tecrübelerine baktığımızda, ortaya macera ve aşk dolu bir dizi çıkması bizi şaşırtmıyor. Abigail Cowen’ı “The Chilling Adventures of Sabrina”daki cadı Dorcas rolünden tanıyoruz. “Sabrina”dan “Winx”e geçiş yapan Abigail, yoluna peri olarak devam ederek, sevilen karakter Bloom’a hayat veriyor. Dizide Abigail’e Hannah van der Westhuysen, Precious Mustapha, Eliot Salt ve Elisha Applebaum eşlik ediyor.

 

Çizgi filmden ayrılıyor

Diziyle çizgi film arasında tabii ki büyük farklar var. Çünkü çizgi filmleri, gerçek oyuncularla uyarlamak kolay bir iş değil. Elbette bu uyarlamanın eksileri ve artıları olacaktır. Bu yüzden çizgi filmdeki gibi her şeyi birebir bekleyemeyiz:) Winx Club’ın yaratıcısı Iginio Straffi, “Animasyonda hafifletmek zorunda olduğumuz ilişkiler, kavgalar ve aşkları dizide vurgulamaya çalıştık” diyerek, dizide daha çok duygulara yoğunlaştıklarını ifade ediyor. Yapım ekibi, orijinal Winx Club’a kıyasla dizide daha gerçekçi bir ortam ve karakterler tercih etmek istemiş. “Winx”in dönmesindeki en büyük nedenlerden biri de şimdiki genç yetişkinleri bu efsaneyle tanıştırmak. Straffi, orijinal çizgi filmi izleyenlerin artık yaşlarının büyük olduğunu ancak “Winx”in renkli dünyasına alıştıktan sonra dizinin onlara daha net ve karanlık geleceğini söylüyor.

 

“Winx Efsanesi: Kader”in bilinmeyenleri

Winx Club’ın yaratıcısı Straffi, yıllarca serinin etten kemikten bir versiyonunu yapmak istemiş. Ancak bir karikatürist olarak daha önce hiç canlı aksiyon projelerinde çalışmadığından, işi öğrenmek için 2019 yılında “Club 57” dizisinde yapımcı olarak görev yapmış.

Dizi, erkek periler ve kadın uzmanları dahil ederek orijinal Winx Club serisindeki cinsiyet normlarına meydan okuyor.

Dizinin İngilizce adı “Fate: The Winx Saga”. “Fate” aynı zamanda İtalyanca’da periler için kullanılan bir kelime.

“PopPixie” ve “World of Winx”in ardından Netflix’te gösterilen üçüncü Winx Club spin-off’u. Diziyi bitirdikten sonra bir Winx Club maratonu çok rahat yapabilirsin.

 

 

 

Yorum Yapın