Ve hixtape dünyaya indi

4848 views Yorum yap

BTS’in rapçisi ve baş dansçısı J-Hope’un, ilk mixtape’i Hope World çıkalı 2 yıl oldu. Bu muhteşem mixtape’i tekrardan hatırlayalım.

Yazı İrem Naz Güvel

İlham dünyası

Uzun süredir bu albümü dinlemeyi dört gözle bekleyen bizler sonunda “Hope World”e kavuştuk. Daha önce kendi mixtape’lerini çıkaran BTS’in üyeleri RM ve Suga’nın albümleri, J-Hope’a ilerlemesi için motive etmiş. Özel hikayelerin, kendi tarzında anlatılmasını hep harika bulduğunu açıklayan sanatçıya sadece kendi grup üyeleri değil, ileride işbirlikleri yapmak istediği KYLE, Amine ve Joey Bada$$ de ona bu yolculukta ilham kaynağı olmuşlar. J-Hope, çocukluğunun masumiyetini yeniden hissetmek için “Alice Harikalar Diyarında”, “Harry Potter” ve Jules Verne’in “Denizler Altında 20.000 Fersah” ile “80 Günde Devri Alem” kitaplarını tekrar okuyup şarkı sözlerini şekillendirmiş.

Klipteki gizli üye

“Hope World”den yayınlanan “Daydream” ve “Airplane” klipleri çıktığı anda milyonlar tarafından izlendi. Her iki klibi de izlerken neredeyse kalbimiz yerinden çıkıyordu. “Daydream”in yönetmeni Yong Seok Choi, daha önce BTS’in “Blood, Sweat and Tears” klibini yönetmişti ve o klibe benzer mekanlarda yer alıyor. J-Hope, klipte, grup üyelerden birinin de yer aldığını söylemiş ve bir süre bu bilgiyi saklayıp hayranlarını meraklandırmıştı. Jin mi, Jimin mi derken, J-Hope’un yatakta uyuyan ikizini canlandıranın V olduğunu öğrendik. Çekimler esnasında tüm grup üyeleri ona desteklerini belli etmek için seti ziyaret etmişler. Klibin sonunda gördüğümüz uçak ise bir sonraki klip olan “Airplane”e gönderme yapıyor.

Umut dolu şarkılar

“Hope World”deki farklı anlamlara sahip 6 şarkı, bizleri J-Hope’un dünyasına çağırıyor.

Hope World

Albüm bizi su altındaki baloncuk sesleriyle karşılıyor. Ardından kulağımıza eğlence dolu tınılar gelince, J-Hope’un kendisi gibi umut dolu dünyasına giriş yaptığımızı anlıyoruz. Şarkıcı, bu şarkının kendisine benzemesini ve onun tarzını yansıtmasını istemiş. Bu sebeple şarkının soundını ve sözlerini, kendi ruh haline uygun hayal ederek ortaya çıkarmış.

P.O.P (Piece of Peace) Pt.1

J-Hope kendi umutlarıyla neşesini başkalarıyla paylaşmak isteyince ortaya P.O.P çıkmış. İnsanların kendi içlerinde huzurlarını bulmalarını ve bununla mutlu olmalarını istiyor. “İnsanlara yardım etmek istiyorum. Eskiden ben de onlar gibi tutkuluydum” diyen J-Hope, başkalarının yaşadığı mutlulukta, kendi müziğinin bir etkisi olmasını çok istiyormuş. “Hayaller büyüt, kabusları küçült. Huzur orada bir yerde olacak” sözlerine sahip şarkıya, umudun devam ettiğini ve süren bir şey olduğunu ifade etmek için “1. Bölüm” eklemiş.

Daydream

İlk iki şarkı nasıl şarkıcının dünyasını yansıtıyorsa, “Daydream” de onun bilinmeyenlerini ortaya çıkarıyormuş. Bu yüzden J-Hope şarkının onun gölgesi olduğunu söylüyor.

Base Line

Şarkı, isminden de anlaşılacağı gibi sanatçının müzik hayatının ana hatlarına değiniyor. Böylece onu tanıyan tanımayan müzik yolculuğunun nasıl başladığını öğrenecekler. Albümün en kısa şarkısı olan “Base Line”da geçen “Çıkış yaptım çünkü diğerlerinden daha çok çalışıp az uyudum” sözleri onun ne kadar azimli olduğunu belli ediyor.

Hangsang

Albümde emeği çok olan Supreme Boi, bu şarkıda J-Hope’a eşlik ediyor. Hangsang’de BTS’e laf edenler nasiplerini alıyorlar. Başlangıçta kimse tarafından dikkate alınmayan grubun, dünya çapındaki başarıları ve kırdığı rekorlarla bu kişilere cevap veriyor.

Airplane

J-Hope, şarkıyı Amerika’da bir otel odasında ortaya çıkardığında, bunu outro olarak planlamış. Dönüş yolunda uçağa binip müziği dinlediğinde, çok seyahat ettiğinden ve küçükken hep uçmak istediğinden uçaklarla alakalı sözler yazmaya karar vermiş. “Piece of Peace” gibi anlam yüklü olan “Airplane”, J-Hope’un çocukluk hayallerini gerçekleştirmesine odaklanıyor. “Şarkıyı ne zaman dinlesem bana çok şey ifade ediyor. Müzik kariyerimdeki en unutulmaz şarkı” diye ne kadar değerli olduğunu söylüyor. Ayrıca şarkının back vokalleri için grup üyelerinden yardım istemiş ve onlarda hiç tereddüt etmeden kabul etmişler.

Blue Side

Şarkıcıya göre “Blue Side”dan daha başka güzel bir kapanış şarkısı olamazmış. Açık bir gökyüzü ve rüzgarlı hava, ona güzel ve eski günlerini hatırlattığından dinleyende de bu etkiyi yaratmak istemiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir