Manşet Tekno

Sosyal medyada hayatta kalma rehberi

Hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal medya, zaman zaman bizi içine çekip yaşanmaz bir duruma dönüşebiliyor. Hiç üzülme, seni bu durumdan kurtaracak bir rehber hazırladık.

Yazı İrem Naz Güvel

Pozitif ol

Sosyal medyada herkes rahat bir şekilde aklından geçenleri söyleyebiliyor. Bu birçok olumsuz eleştiriyi de beraberinde getiriyor.

Ne yapmalısın?

Bir şeyi eleştirmekle, bilinçli olarak kalp kırmak arasında çok büyük farklar var. İnsanların senin hakkında kötü yorumlar yazması, onların niyetini belli ediyor. Hayatlarında mutsuz olduklarından senin mutluluğunu kıskanıyorlar ve senin kötü hissetmen için bu yorumlarda bulunuyorlar. Seni üzenleri arkadaşlıktan çıkararak ve engelleyerek bu durumun önüne geçebilirsin. Biri sana kötü niyetli yaklaşıyorsa, bunu ailenle paylaşmaktan sakın utanma.

 

Doğru kullan

Sosyal medya hesapların senin kişiliğini yansıtıyor ve insanlar buradaki davranışlarına göre seni değerlendiriyor.

Ne yapmalısın?

Bir yerde yorum yapmadan önce biraz düşünmelisin. Sonuçta insanlar bir sayfa yaptığın yorumları okuyup senin hakkında düşünceleri şekilleniyor. Nasıl sana kötü yorumlar gelmesini istemiyorsun, sen de aynı şekilde davranmalısın. Düşüncelerini sakin bir şekilde dile getirmen yararına olacaktır.

 

Güvenliğini sağla

İnternet, herkesin yer aldığı çok geniş bir alan. Kullanıcılar arasında kötü niyetli kişilerle karşılaşma ihtimalin de artıyor. Böylece internetten arkadaş edinmek tehlikeli olabiliyor.

Ne yapmalısın?

Hayatının kontrolü senin elinde olmalı. Bu yüzden profilini özele alabilir ve sürekli story paylaşımlarını azaltarak, kendini sana zarar verecek kişilerden koruyabilirsin. Bu hareketle hayatının ne kadar değerli olduğunu keşfedebilirsin ve istediğin kişileri hayatına dahil edebilirsin. Hayatınla ilgili kendi kararlarını vermen seni çok geliştirecektir.

 

Beğeni kasma

Başkaları tarafından beğenilmek herkesin hoşuna gider. Daha fazla popüler olmak adına, arkadaşlarından paylaşımlarını beğenmelerini istiyor ancak hala umduğun sonucu alamıyor musun?

Ne yapmalısın?

Arkadaşlarına, ısrarla, “Son fotoğrafımı beğenir misin?” şeklinde mesajlar atmaktan kaçınmalısın. Bu onlarda sana karşı bir antipatiklik yaratıyor. Senin hep yanında olanlar zaten paylaşımlarını beğenirler. Ayrıca sana ait olmayan fotoğrafları da hesabında yayınlamaktan kaçın. Çünkü arkadaşların seni tanımak istiyor, başkalarını değil.

Yorum Yapın