Genel Manşet Ünlüler

Optimist “Bad Guy”

Billie Eilish’in en büyük destekçisi, iş ortağı, ağabeyi… Onun için birçok şey söyleyebiliriz. Artık solo olarak kendi müziğini tanıtmaya hazırlanıyor. Kimden mi bahsediyoruz? Tabii ki Finneas’dan!

Yazı İrem Naz Güvel

İlk çıkış

Onu birçok kişi Billie Eilish’in ağabeyi olarak biliyor. Ancak Finneas genç yaştan itibaren müzik sektöründe ve Billie’nin “Bad Guy” ve “Bury A Friend” gibi hit’lerini yapan da o. Ayrıca ses getirmiş Selena Gomez’in “Lose You To Love Me” ve Halsey’in “I Hate Everybody” gibi birçok şarkıda da parmağı var. Daha önce The Slightlys adlı grupta yer aldı ve 2010’ların ortalarından beri solo şarkılar yayınlıyor. Dokuz şarkılık “Blood Harmony” adında bir EP’si de 2019’da çıktı. Altın bir kulağa sahip olan Finneas duyduğu her sesten bir altyapı yaratabiliyor. Billie’nin şarkılarının bu kadar farklı olmasında onun yarattığı bu deneysel altyapılar yatıyor. Şimdi ise Finneas ilk solo albümünü yayınladı. Tabii ki ondan beklediğimiz gibi harika bir albüm çıkardı.

“Şeffaf olmasını istiyorum”

Doğrusu Finneas’dan bir albümü uzun zamandır bekliyorduk. “Optimist” adını taşıyan albümde Finneas kendini bir sanatçı olarak dinleyenlere tanıtmak istiyor. Çünkü başka sanatçıların şarkısını yaptığında kendi fikirlerini tam anlamıyla yansıtamıyormuş. Sadece onların deneyimlerini desteklediğini söylüyor. “Bu yüzden albümüm hayata bakışımı yansıtıyor. Şeffaf olmasını istiyorum. Olabildiğince kendim olmak istiyorum ki bu korkutucu ve yapması zor ama gerekli” diye albümde ne anlatmak istediğini açıklıyor.

Korona panzehiri

Finneas’ın ilk solo albümü, şarkı yazarlığı tutkusunun ne kadar büyük olabileceğini gösteriyor. Albüm ilk şarkısı “A Concert Six Months From Now”, pandemi döneminde kurduğumuz hayalleri temsil ediyor. Bu süreçte konser etkinlikleri iptal oldu ve Finneas bu şarkıda pandeminin bitişinin ardından 2022 yılında bir konsere gitmenin hayalini kuruyor. Pandemi ilhamlı tek şarkısı bu değil. “What They’ll Say About Us” için sanatçı, “Bu korkunç virüsle savaşta bazıları üstesinden gelecek, bazıları ise trajik bir şekilde uyanamayacak. Bu şarkı, bu dönemde katlanmak zorunda kalan herkese ithaf edilmiştir. Umarım bu şarkı, ihtiyacı olanlara bir nebze olsun teselli verebilir” diyor.

90’ların parıltısı

Albümün en önemli parçası, “The 90s”. Finneas 90’lı yılların şarkıyı nasıl etkilediğini, “Bence 90’lar internet tarafından yönetilmeyen en modern zamanlardı. Bana göre 2021’de bugün belki de mevcut olmayan bir iyimserlik havası vardı. İyimser olmak her zaman önemli ama 90’lar umut doluydu ve gelecek daha parlaktı” sözleriyle anlatıyor.

Billie ile benzerlikler

Finneas’in Billie’de etkisinin ne kadar büyük ve değerli olduğunu biliyoruz. “Optimist” albümünü ilk dinleyişte, şarkılarda Billie ile benzerlik taşımıyor hissini aldık. Ancak birkaç kere dinledikçe ufak benzerlikler bulmak mümkün. Özellikle “Bound My Neck”, ürkütücü arka plan tınılarıyla Billie’nin “Bad Guy”ına gönderme yapıyor. Ne de olsa şarkının arkasındaki en büyük isim o. Benzerlik olması hiç şaşırtıcı değil:)

Optimist duygular

Albümün adı “Optimist” olunca Finneas’a optimist olup olmadığı sorulmuş. Sanatçı buna cevap olarak; “Kesinlikle üzerinde çalışmam gereken bir şey. Belki bazı insanlar doğuştan iyimser ama bana göre bu bir seçim. Dünyada karamsar olmak için pek çok neden var ama yine de hayallerimizin peşinden gitmeyi de seçebiliriz” diyor.

 

Yorum Yapın