Genel Manşet

Okula dönüş bakımı

Okullar açılıyor! Bununla birlikte okul stresi de, kendini belli etmeye başladı. Okul döneminde kendine iyi bakma konusunda sana birkaç tüyo vereceğiz.

Erken kalkmaktan korkma

Sabah uyanma şeklin, senin o günkü modunu belirlemede büyük bir rol oynuyor. Bu yüzden sabah yataktan kalkarken dikkat etmen gereken bazı noktalar var. Çantanı bir gece önceden toparlayıp sabah kahvaltıda ne yiyeceğini erkenden düşünürsen, okula hazırlık sürecin daha az stresli ve sakin olacaktır.

Etrafı toparla

“Düzenli oda, düzenli zihin” mottosunu hiç duydun mu? Alanını düzgün tutarsan çalışmaya odaklanman daha kolay olur. Çantanı, masanı ve çalışırken kullandığın alanı düzenli tutmaya özen göster.

Hedef oluştur

Kendine hedef koyman özgüvenini yükseltmene yardımcı olacaktır. İlk başta günlük hedeflerle başla, sonra hedeflerini haftalık ve aylık olarak genişlet. Bu hedefler, “Gece yatmadan önce 10 sayfa kitap oku” gibi basit maddeler olabilir. Sonra bu maddeleri “Tüm sınavlardan 85 üzeri not al” gibi değiştirebilirsin.

Pomodoro tekniğini keşfet

Verilen ödevler bazen göz korkutucu olabiliyor, çünkü aklımız izlemek istediğimiz filmde, okumak istediğimiz kitapta ya da sosyal medyada kim ne yapmış onu takip etmekte. Ödev yapmayı sağlıklı bir düzene sokmak için bir program oluştur ya da Pomodoro tekniğiyle çalış. Bu yöntem sayesinde çalışma ve mola süreni belirleyerek, rahat bir şekilde derslerine odaklanabileceksin. YouTube’un arama kısmına “Pomodora tekniği” yazdığında bir sürü seçenek karşına çıkacak. Mutlaka dene!

Strese “Dur” de

Okul dönemi maalesef stressiz geçmiyor. Ama sakin bir şekilde bunun üstesinden gelmen mümkün! Kendini kötü ya da yorgun hissettiğinde seni mutlu eden filmi ve şarkıları aç, resim yap ya da yeni makyaj trendlerini dene. Kısaca, ne hoşuna gidiyorsa onunla uğraş!

Yorum Yapın