Kültür Mantarı Manşet

“Loki” vakti

Marvel Evreni’nin ekran macerası, “WandaVision”dan sonra da devam ediyor. Evrenin en tatlı kötüsü Loki’nin artık kendine ait bir dizisi var. “Loki”yi izlemen için tam 20 nedeni sıraladık.

Yazı İrem Naz Güvel

 

 1. Tom Hiddleston’ın muhteşem Loki performansı için bile dizi tekrar tekrar izlenir.
 2. “Loki” beklediğimizden de duygusal bir dizi. Loki’nin ailesine, özellikle Thor’a karşı nefret duymadığını öğrendiğimiz sahnede gözümüze toz kaçtı.
 3. Teorileriyle beynimizi yakan Marvel Sinematik Evreni’ne “Loki” ile beraber yeni teoriler dahil oldu.
 4. “Loki”, Marvel Stüdyolarının ilk kötü adam merkezli projesi.
 5. “Rick & Morty”in yapımcısı Michael Waldron, dizinin yapımcılığını üstleniyor.
 6. Dizi, Loki’nin “Avengers: Endgame”de kaçtığı olayları takip ediyor. Böylece Loki’nin Asgard’a hapsedilmediği ve “Thor: Karanlık Dünya”, “Thor: Ragnarok” ve “Avengers: Sonsuzluk Savaşı” olaylarının onun başına gelmediği yeni bir zaman çizgisi izliyoruz.
 7. Loki’nin daha önce görülmemiş veya okunmamış hikayesi diziye aktarılıyor.
 8. Tom Hiddleston, dizinin logosunda farklı yazı tiplerinin kullanılmasının “Loki’nin birçok benliğin farklı parçalarını entegre etmek” anlamına geldiğini açıkladı.
 9. “Thor: Ragnarok” ve “Thor: Love and Thunder” filmlerinin yönetmeni Taika Waititi, yönetmen koltuğunda oturmak için görüşmelerde bulundu. Belki birkaç bölüm dizinin yönetmenliğini üstlenebilir.
 10. Dizide Tom’a Owen Wilson, Gugu Mbatha-Raw ve Wunmi Mosaku eşlik ediyor.
 11. Owen Wilson ve Tom Hiddleston daha önce, zaman yolculuğunu da içeren “Midnight in Paris” filminde birlikte rol aldılar.
 12. “Agents of S.H.I.E.L.D.” oyuncularından Clark Gregg, “Loki” şimdiden ikinci sezon onayı aldığını ağızından kaçırdı.
 13. Owen Wilson, Ajan Mobius rolüne hazırlanmak için Marvel çizgi romanlarını okumak yerine, Tom Hiddleston’dan ona tüm Marvel Sinematik Evreni’ni açıklamasını istedi.
 14. Dizinin Marvel Sinematik Evreni üzerinde büyük bir etkisi olması ve gelecek “Doctor Strange in the Multiverse of Madness” ve “Ant-Man and the Wasp: Quantumania” ile bağlantı kurması bekleniyor.
 15. “Loki” toplam 6 bölümden oluşuyor.
 16. Loki’nin dizide dünden bugüne değişimini yansıtan çok sayıda kostümü var. Kostüm tasarımcısı Christine Wada, Loki’nin iç dünyasını kıyafetlerine yansıtmaya çalışmış.
 17. Dizinin çekimlerine Ocak 2020’de Pinewood Atlanta Stüdyoları’nda başladı.
 18. Dizinin yaratıcısı Kate Herron, “Loki”nin “Brazil”, “Metropolis”, “Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi” ve “Alien” gibi bilim kurgu filmlerine bir gönderme olmasını istiyordu. Ayrıca “Teletubbies” ve “Blade Runner” kara film kalitesinden görsel olarak ilham aldı.
 19. Bir Marvel dizisinden beklendiği gibi “Loki”de “Lost”, “WandaVision” ve J”urassic Park” gibi birçok film ve diziye gönderme yapıyor.
 20. Diziye başlamadan izlemesi gerekenler filmler şu şekilde;

“Thor”

“The Avengers”

“Thor: Karanlık Dünya”

“Thor: Ragnarok”

“Avengers: Sonsuzluk Savaşı”

“Avengers: Endgame””

“Doctor Strange”

“Ant-Man”

“Ant-Man and The Wasp”

 

Yorum Yapın