Kore Manşet Ünlüler

Klişelere geçit yok

Mamamoo’nun sıradan bir K-pop grubu olmadığını söylerken şaka yapmıyorduk. Klişelere karşı gelip güzellik standartlarını yıktıkları anlara bir bakalım.

Yazı İrem Naz Güvel

 

Güzellik anlayışını değiştirdiler

Hepimizin bildiği gibi K-pop sektöründe belirlenmiş bazı güzellik anlayışları var. Bu standarda uymayan idoller, maalesef zorbalığa maruz kalıyor ve “güzel” olmadıkları kabul ediliyor. Mamamoo, bu kalıplara uymadığı için çıkış yaptıkları günden beri bu zorbalarla mücadele ediyor. Ama onlar, sektörün belirlediği ince vücuda, soluk kusursuz bir cilde veya büyük gözlere sahip olmadıkları için hiç üzgün değiller. Aksine, kendilerini oldukları gibi seviyorlar. Bu şekilde, kendi güzellik standartlarını belirliyor ve görünüşleriyle gurur duyuyorlar.

 

İkonik görünümler

Solar, Moonbyul, Wheein ve Hwasa, stilleriyle de hater’larını rahatsız etmeyi başarıyor. Moonbyul’un takım elbiseleri ve Hwasa’nın ikonik kırmızı body suit’i nasıl unutulabilir! Üyeler, “klasik kız grubu” imajını büyüleyici bir şekilde yeniden tanımlıyorlar.

 

Çifte standardı yıktılar

Erkek şarkıcıların sahnede kıyafetlerini yırtması normal sayılsa da kadın sanatçılarda bu durum pek hoş karşılanmıyor ve sert eleştirilere maruz kalıyorlar. Bu isimlerden biri de Solar. İdol, BTS’in “Fire” şarkısına cover yaptığında tişörtünü yırtmıştı. Solar gelen eleştirilere, “Birçok erkek idolün sahnede tişörtünü yırttığını gördükten sonra ‘Kızlar bunu neden yapamıyor?’ diye merak ettim ve yaptım” cevabını vermişti. Çok da haklı!

 

Makyaj da ne!

Mamamoo kızlarını sık sık makyajsız görmek mümkün. Doğal güzelliklerini gizlemekten asla çekinmiyorlar. Bunu normalleştirerek insanlara kendilerini oldukları gibi sevmeleri konusunda destek de oluyorlar.

 

Müziğin evrensel dili

Mamamoo’nun her türlü kalıbı yıkmayı sevdiğini biliyoruz. Şarkı sözlerinde de standarda bağlı kalmıyorlar. Şarkı sözlerinin herkese hitap etmesi için cinsiyet kalıplarını ortadan kaldırıyorlar. Moonbyul, müziğin evrensel bir dili olduğunu ve bu kalıplara müzik aracılığıyla meydan okumayı sevdiğini söylüyor.

 

Herkes için müzik

Mamamoo fiziksel engeli olan hayranlarına da değer vermeyi ihmal etmiyor. Bir hayran buluşması sırasında Wheein’in işitme engelli bir hayranıyla işaret diliyle iletişim kurması herkesten takdir aldı. Üstelik “Starry Night” şarkısının koreografisinde, sözleri işaret diliyle aktardıkları bir bölüm de var.

Yorum Yapın