İlham Billie’si

10776 views Yorum yap

2019’un ilham veren kişisi sence kim oldu? Tabii ki de Billie Eilish. Şarkıcının ilham verici sözlerini bir yere not et:)

Yazı İrem Naz Güvel

“Her zaman istediğim şeyi yaptım ve hep olduğum kişi oldum.”

“Ocean Eyes” şarkısı SoundCloud’a yüklendiğinde Billie Eilish henüz 14 yaşındaydı ve ertesi gün uyandığında da artık bir yıldızdı. 21. yüzyılda doğan ve Billboard 200 listesinde yükselen ilk sanatçı ünvanını alsa da eski alışkanlıklarından kopamıyor. Bir dünya yıldızı olan Billie, hala kendi odasında şarkılarını bestelemeyi ve kaydetmeyi sürdürüyor. Özünden çıkmaması, kendi imkanlarıyla şarkı yapan birçok genç sanatçıya umut oluyor.

“Kötü şeyler hep yaşanır. Ama onu bir şarkı yapabilirsin.”

Bukalemun sesli şarkıcı, bazen “Tüm bu bulutlar, bizi hayata geri döndürüyor. Ama sen, gece kadar soğuksun” sözleriyle kalbimizi bin parçaya ayırıyor, bazen de “Beni bir taç ile görmelisin. Hiçbir şey olmayan bu şehri yöneteceğim” ile içimizdeki Wonder Woman’a sesleniyor. Billie içinde yaşadıklarını sözlere yansıtarak kendine bir çıkış yolu oluşturmuş. Bu zamandan sonra artık bir köşeye çekilip ağlamak yok. Kağıdı kalemi aldığımız gibi duygularımızı dökmeye başlıyoruz.

“Dünya oldukça karanlık.”

Sadece kendi ruh halini değil çevresel ve önemli olaylara da elinden geldiğince dikkat çekmeye çalışıyor. Küresel ısınma ve doğal afetleri ele aldığı “All the Good Girls Go to Hell”, artan genç ölümleri “Ilomilo” ve gençlerin bağımlılıklarını “Xanny”de anlatarak yol gösteriyor.

“Zaman inanılmaz bir şey, onunla çok şey yapabilirsiniz. Telefonumla ilgilenmek istemiyorum. ”

Billie Eilish’in sosyal medya felsefesi yaşıtlarından çok farklı. İşinin bir parçası olarak sosyal medyada bulunması gerekiyor ama hayatını ele geçirecek kadar vakit harcamıyor. “Ne istiyorsanız yapın, ne paylaşmak istiyorsanız paylaşın. Kötü göründüğünüz fotoğrafları bile” diyerek toplumdaki güzellik algılarını yıkmayı hedefliyor. Bazı dinleyiciler Billie’yi bir konuda savunmak isterken çizgiyi aşabiliyorlar. Sosyal medyada herkesin birbirine karşı saygılı olması gerektiğini, “İnsanlar bana kötü davranabilir. Bu kötü bir şey ama artık canımı sıkmıyor. Şimdi çok fazla sevgi ve desteğim var. Lütfen kimseyi incitmeyin” sözleriyle savunuyor.

“Kötü bir ruh hali içindeysem, muhtemelen giydiğim şey beni böyle hissettiriyordur.”

Trend Billie’nin işi değil. Popüler şeylerden pek hoşlanmıyor. Bu yüzden de yaşıtlarının çok ötesinde. Onu bol pantolon, çivili kolyeler ve ünlü markaların eşofmanları içinde sık sık görüyoruz. Müziğini tamamlayıcı şekilde giyinerek, belli bir kalıba girmeyi reddeden şarkıcının kendine has bir tarzı var. Sen de onun gibi kalıplara bağlı kalma, kendi yaratıcılığını konuştur:)

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir