Kültür Mantarı Manşet Sinema

Dune

Klasik bilimkurgu romanı “Dune” bir kez daha beyaz perdeye uyarlanıyor. Bu harika maceranın yeni kahramanları ise Timothée Chalamet ve Zendaya.

Yazı İrem Naz Güvel

Kitaptan perdeye

Frank Herbert’in yazdığı, bilim kurgu sevenlerin favori kitap serisi “Dune”u duymayan yok. Hala okumadıysan vakit kaybetmeden kitabı edinmeni öneririz. Çünkü bu ay bu ikonik serinin filmi vizyona giriyor. “Dune: Çöl Gezegeni”ni geçen yıl izlemeyi planlasak da, pandemi sebebiyle ertelenen filmlerden biriydi. Nihayet 22 Ekim’de bu muhteşem filmle buluşacağız.

Yıldızlarla dolu kadro

Film, kendi geleceğini garanti altına almak için evrendeki en tehlikeli gezegene seyahat etmesi gereken, yetenekli genç Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor. Kötü niyetli güçler, gezegenin var olan en değerli kaynağı olan insanlığın en büyük potansiyelini ortaya çıkarabilecek bir metanın peşine düşer. Bu savaşta yalnızca korkularını yenebilenler hayatta kalacaktır. “Dune”un bu kadar heyecanla beklenilmesinin tek nedeni bir klasik olması değil. Film muhteşem bir oyuncu kadrosuna sahip. Paul Atreides karakterine Timothée Chalamet hayat veriyor. Ona filmde Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh ve Jason Momoa gibi güçlü isimler eşlik ediyor. Bu isimleri sayarken bile gözlerimizden yıldızlar çıkıyor.

İkinci yarı yolda

Film vizyona girmeden devam filminin olacağı kesinleşti. Filmde, ilk kitabın yarısını izleyeceğiz, devamını ise önümüzdeki yıl içinde. Üstelik devam filmde Zendaya’nın karakteri Chani merkezde olacak. Şu an filmin çekimlerine başlanmadı ancak kitaba dayanarak, Chani ve Leydi Jessica’nın çok büyük işlere imza atacaklarını biliyoruz.

“Dört gün oradaydım”

Zendaya, gezegenin yerlisi Fremen’in bir üyesi olan ve kendini gezegenin kontrolü için savaşan Paul’ün kaderiyle iç içe bulan savaşçı Chani’yi oynuyor. Ancak ilk filmde oyuncunun rolü oldukça kısa. “Sadece dört günlüğüne oradaydım ve ayrılmak istemedim! Yönetmen Denis Villeneuve bizden ne istediğini biliyor ve aynı zamanda çok işbirlikçi. Bu da karakteri benim üzerime almama izin veriyor” diye konuşan Zendaya, aynı ekiple yeniden çalışmak için heyecanlı olduğunu belirtiyor. Bu sebeple devam filmde Zendaya’yı bol bol görmek bizi sevindiriyor.

Meraklı Timothée

Timothée oyuncu kadrosuna dahil olmadan önce bu projeyle ilgili en son haberleri takip etmek için bir Google uyarısı oluşturmuş. Böylece filmle ilgili ilk haberleri önceden duyabilmiş. Seçmelere katılmadan önce kitabı yarısına kadar okumuş ve kısa bir süre sonra da yönetmen onunla görüşmek için çağırmış. Yönetmenin karşısına donanımlı bir şekilde çıkınca rolü kapması zor olmamış.

Zendaya hayranlığı

Şimdi hiç şaşırmayacağın bir şey söyleyeceğiz; Timothée de Zendaya’ya hayran kalmış. Zendaya’nın filmde inanılmaz olduğunu, girdiği ortamda gösterişli ve güçlü hissettirdiğini açıklıyor ve devam ediyor: “İnanılmaz bir iş çıkarıyor ve kendi yolunda çığır açıyor. O çok, çok havalı.” Ayrıca Timothée, Zendaya’nın yaklaşmakta olan “Spider-Man: No Way Home” filmi için de çok heyecanlıymış; “O film için sabırsızlanıyorum. Herkes gibi fragmanı kare kare izleyerek ipuçlarını aradım.”

Yorum Yapın