Manşet Ünlüler

Dua bizi discoya götür

Dua Lipa, uzay gemisinin yakıtını 80’lerin en popüler müziği disco ile doldurup, yeni albümü “Future Nostalgia” ile bizi geleceğe götürüyor. Gelecek hiç bu kadar retro olmamıştı.

Nostaljik pop

Kurallarıyla hayatımıza giren Dua Lipa, bir anda müzik dünyasının önemli isimlerinden birine dönüştü. Yaptığı her şarkıyla çıtayı sürekli arttıran şarkıcının, yeni albümünü de “Acaba nasıl bir yenilik yapacak?” diye bekledik. Dua tam da ondan umduğumuz gibi sektöre bambaşka bir soluk getirdi. Nostaljik pop olarak adlandırılan “Future Nostalgia” ile disco müziğine selam gönderiyor. Bol bol elektronik ve dans şarkları dinleyip, dans etmeye hazırla kendini. Bu kez daha çok canlı elementler denemek isteyen Dua, albümde Madonna, Gwen Stefani ve Blondie gibi 80’lerde müziğe öncülük etmiş isimleri kendine örnek almış.

Geleceğe hükmediyor

Albüm hammaddesini geçmişten alsa da şarkıcı, birebir o türü kopyalamıyor. Kendi imzasını ekleyerek, dinlemesi keyifli bir müzik üretiyor. Zamansız, modern, retro ve dans ezgilerine sahip olan albüm de, ilk albümündeki gibi ayrılık sonrası yola devam etme, ayakları üstünde duran güçlü kızlar ve eşitlik ile ilgili konuları ele alıyor. O şarkıları senin için ayırdık.

Yola devam: “Don’t Start Now”, “Pretty Please”, “Break My Heart”

Güçlü kızlar: “Future Nostalgia”, “Love Again”

Eşitlik: “Boys Will Be Boys”

Alfa kadın

Sözlerde kendisinden gururlu bir şekilde güçlü ve iyimser bir “kadın alfa” olarak bahsederken, ne kadar kendinden emin hissettiğini ve herkesin düşündüğünden daha güçlü olduğuna dikkat çekiyor. Sözleri eskiye göre daha feminist olan Dua’nın şarkı söyleme tekniğinde de bazı değişimler var. Şarkıları sanki konuşuyormuş gibi söyleyen şarkıcı, bu yönden Kesha’ya benzetilmiş. Biz bu tarzı ona çok yakıştırdık.

Şarkılarla iyileşiyor

“Love Again” hakkında konuşan Dua, iyi sonuçlanmayan bir ilişkisinden yola çıkarak şarkıyı yazdığını ve o dönem hiçbir ışık göremediğinden bahsediyor. “Kendime biraz sarılmak için yazdığım bir şarkıydı. Tekrar aşık olacağım konusunda bana umut vermeliydi” derken, eski erkek arkadaşı Isaac Carew’un onu nasıl üzdüğünü anlayabiliyoruz. Sonunda da aradığı aşkı buldu. Şu an karantinada birlikte olduğu sevgilisi Anwar Hadid ile geçmiş aşklarında yaşadığı acıları unutmuş görünüyor.

Virüse meydan okuyor

Dua’yı böyle bir dönemde albümünü yayınladığı için alkışlıyoruz. Lady Gaga da geçtiğimiz ay yeni albümünü yayınlaması gerekiyordu ancak koronavirüs nedeniyle çıkışını erteledi. Dua ise hem eskiye götüren hem de geleceğe göz kırpan bu albümü dinleyiciler neşelensin diye yayınlama kararı alması bizi çok sevindirdi. Evde kalmaktan sıkıldığında bu albümü dinleyip dans edebilirsin:)

Geleceğin dipnotları

  • Dua, albümdeki 3 şarkısıyla son 65 yılda müzik listelerine aynı anda giren ilk İngiliz sanatçı oldu.
  • Albüm 9 farklı ülkede 1 numaraya yerleşti.
  • Spotify, albümün platformda üç rekor kırdığını açıkladı. Ayrıca platformda bir günde albümü en çok dinlenen İngiliz kadın sanatçı oldu.

Yorum Yapın