Kültür Mantarı Manşet

Çizgili dünyalar

Anime Günü dolayısıyla hoşuna gidebileceğini düşündüğümüz anime film ve serilerini sıraladık.

Film

Senin Adın

Makoto Shinkai tarafından 2016 yılında yönetilen “Senin Adın” içini ısıtacak bir hikayeyi anlatıyor. Tokyo metropolünde yaşayan Taki Tachibana ve kırsalda yaşayan Mitsuha Miyamizu hikayenin merkezinde. Bir gün olağanüstü bir durum olur; vücutları aralıklı olarak birbiriyle değişmeye başlar. Zamanla Taki ve Mitsuha hiç görüşmeseler de birbirlerine karşı ilgi duymaya başlarlar.

Ateşböceklerinin Mezarı

Animelerin duyguları yansıtmadığına inananlara, “Ateşböceklerinin Mezarı”nı izlemelerini öneriyoruz. En hüzünlü animelerin başında olan bu film, göz yaşlarını harekete geçirmiyorsa, kesinlikle bir robotsun:) İkinci dünya Savaşı’nda geçen hikayede 14 yaşındaki Seita, 4 yaşındaki kardeşi Setsuko ile savaşın acımasız gerçekleriyle yüzleşir. Hikayenin gerçek bir olaya dayanması ise daha da hüzünlü hale getiriyor.

Ruhların Kaçışı

Bugüne kadar büyük başarılara imza atmış en iyi animeler Hayao Miyazaki ve Studio Ghibli tarafından yaratılıyor. Bu sebeple içlerinden bir tanesini seçmek imkansız. Ancak birini söylememiz gerekirse o da, gelmiş geçmiş en iyi anime olarak zirveyi elinde tutan “Ruhların Kaçışı”. 10 yaşındaki Chihiro, ailesiyle birlikte tuhaf bir yere gelir ve bir lanet yüzünden ailesi domuza dönüşür. Ailesini kurtarmaya çalışırken başına gelmeyen olay kalmaz. “Ruhların Kaçışı”nı öncelikli olarak izle ancak diğer Miyazaki filmlerine de mutlaka bak.

Flavors of Youth

“Senin Adın” ekibinde yer alan Yoshitaka Takeuch’in de yönetmenleri arasında olduğu “Flavors of Youth”, üç şehirde geçen üç ayrı hikayeyi anlatıyor. Film arka planlarıyla görsel şölen sunarken, izleyiciyi de ikiye bölüyor; Bir kısım çok severken, bir kısım da karakter gelişimlerinin zayıf olmasından dolayı filmi eleştiriyor. Hangi kısımda yer aldığını öğrenmek için filmi izle:)

Zamanda Sıçrayan Kız

Zaman yolculuğu sevenler toplansın! “Zamanda Sıçrayan Kız” üç lise öğrencisi Makoto, Kosuke ve Chiaki’yi merkezine alıyor. Üçü de büyüme sorunlarıyla baş ettikleri bir sırada, içlerinden Makoto geçmişe gidebildiğini fark eder. Mamoru Hosoda imzasını taşıyan film bilim kurgu yazarı Yasutaka Tsutsui’nin romana dayanıyor.

 

Dizi

Violet Evergarden

“Violet Evergarden” bu listedeki serilere göre daha yeni bir anime dizi. Başkaları adına mektup yazan Violet’in başından geçenleri izliyoruz. Violet’in hayatında o kadar çok şey yaşanıyor ki, serinin iki filmi daha var.

Death Note

Light Yagami gökten düşen bir defter görür ve merak edip onu alır. Bu defter, üzerine isimleri yazılırsa insanların ölmesine neden olan bir Ölüm Defteri’dir. Bu Sıra dışı animenin bir de dizisi var ancak bizim oyunumuz animeden yana.

Naruto

Ninja temalı en büyük anime olarak tanımlanan dizi 2002-2017’de ve 2007-2017 yılları arasında da “Naruto: Shippuden” olarak iki ayrı dizi olarak yayınlandı. Seri boyunca Naruto ve diğer Ninja karakterlerinin çakra enerjisini kullanarak çeşitli Ninja teknikleriyle savaşmasını izliyoruz. İçinde sadece dövüş yok, arkadaşlık, aile bağları, ihanet ve ayrılık gibi birçok temayı anlatıyor.

Avatar: Son Hava Bükücü

Avatar, dört elementin hakimidir ve halklar arası barışı sağlar. Ancak genç Avatar Aang bu durumdan korkup kaçarken, bir kaza esnasında kendini korumak için bir kalkan yaratır. Yıllar sonra uyandığında hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını görür. Serinin “Korra Efsanesi” diye bir yan dizisi de bulunuyor. Ayrıca Nickelodeon geçtiğimiz günlerde yeni “Avatar” bölümleri için Avatar Studios’u kurduğunu duyurdu.

Ay Savaşçısı

Bir dönem televizyonlarda da yayınlanan bu anime birçok kişinin izlediği ilk animelerden. 14 yaşındaki kızı Usagi, hayatını kurtardığı Luna adlı kedi sayesinde güç kazanır. Böylece güneş sistemini düşmanlardan koruyan Ay Savaşçısı’na dönüşür. Seri, 2014 yılında “Ay Savaşçısı Kristal” olarak yeniden uyarlandı.

Yorum Yapın