Manşet Sinema Ünlüler

Çikolata mucidi Wonka

Çikolatanın mucidi Willy Wonka geri dönüyor. “Wonka” filmi, dünyanın en büyük mucidinin ve çikolata üreticisinin bugün tanıdığımız Willy Wonka’ya nasıl dönüştüğünün muhteşem hikayesini anlatıyor.

Yazı İrem Naz Güvel

Sıra dışı bir film

“Charlie ve Çikolata Fabrikası”nı izleyenler veya okuyanlar, çikolata fabrikası sahibi Willy Wonka’nın ne kadar ikonik bir karakter olduğunu bilirler. Çikolataya olan zaafı, eşsiz moda anlayışı ve sıra dışı zekasıyla Willy’i daha da yakında tanıyacağımız film “Wonka” 15 Aralık’ta vizyona giriyor. Bu yeni film daha önce yapılan uyarlamalarda karaktere dair yer almayan pek çok detayı içeriyor.

 En büyük rakibi

Willy Wonka’yı Timothée Chalamet’nin canlandıracağını duyduğumuzda bu role çok yakışacağını anlamıştık. Ancak henüz role seçilmeden önce Timothée’nin güçlü bir rakibi vardı: Tom Holland. Bu iki isim daha önce “Spider-Man” seçmelerinde de karşı karşıya gelmiş ve o zaman kazanan Tom olmuştu. Şimdiyse Timothée, Tom’dan rolü kaparak bir nevi intikamını aldı. Ayrıca filmde oyuncuya Olivia Colman, Keegan-Michael Key, Rowan Atkinson, Sally Hawkins ve Hugh Grant de eşlik ediyor.

Rap videosu şanslı geldi

Filmin yönetmeni Paul King, Timothée’nin meşhur rap videosunu izleyince onun Wonka rolüne ne kadar uyacağını düşünmüş. Bunun ardından yönetmen hemen oyuncuya teklifi göndermiş: “Doğru bir teklifti çünkü o harika biri ve aklımda bu rolü yapabilecek ilk kişi oydu.” Ayrıca yönetmen, “Bence onun performansının bu kadar dikkat çekici olan yanı sadece komik, yaramaz ve oldukça gizemli olması değil. Tıpkı insanların tanıyacağı Willy Wonka gibi. Ayrıca role kalbini koydu. Harika bir oyuncu” diyerek de Timmy’i iltifatlara boğuyor.

Bir müzikal mi?

Önceki Wonka filmlerinin her ikisinde de şarkılar vardı ve yeni filmde de benzer performanslar yer alıyor. Şarkı söyleme ve dans becerilerini sergilediği filmde Timothée 7 şarkıyı seslendiriyor. Çekim sırasında çok fazla çikolata ve şeker yemek zorunda kaldığı için birçok kez hastalanan oyuncu, filmin diğer filmlere göre karanlık öğeleri minimumda tuttuğunu ve kutlama tadında bir film olduğunu ifade etti.

Tarihçesi

Willy Wonka karakteri ilk olarak Roald Dahl’un kaleme aldığı” Charlie ve Çikolata Fabrikası” romanında ve onun devamı olan “Charlie ve Büyük Cam Asansör”de ortaya çıktı. Romanın ilk film uyarlamayı 1971’de gerçekleşti. Filmde Willy Wonka’yı Gene Wilder canlandırıyordu. Daha sonra 2005’te Tim Burton’ın yönettiği filmde karakteri Johnny Depp hayat verdi. Karakterin pek çok yönü bilinse de Wonka’nın geçmişinin çoğu bir sır olarak kaldı. İşte tam bu noktada 2023 filmi devreye giriyor. Film sonunda Willy Wonka’nın Oompa Loompa’larla nasıl tanıştığına ve tatlının neden onun tutkusu olduğuna cevap verecek.

Yorum Yapın