Erkekler Manşet

Büyük aşklar kurguyla başlar

Kim bilir kaç kere okuduğumuz kitaplardaki karakterlere aşık olduk. Gerçek hayatta karşımıza çıkmasını istediğimiz bu kurgusal sevgililerin en güzel yanı, kitabın kapağını kaldırdığımızda hemen yanımızda belirmeleri:)

 

Levi – “Fangirl”

Rainbow Rowell’ın yazdığı “Fangirl”ü okuduğumuzda kitabın kahramanı Cathy ile hemen bağ kurduk. Çünkü Cathy kurgusal bir karakter olan Simon Snow’un büyük bir hayranı. Ancak beklenmedik bir anda Levi, Cathy’nin dünyasına dahil olur. Onun sayesinde gerçek hayata dönen Cathy yavaş yavaş kurgu dünyasından ayrılıp, çevresinde olanları daha net görmeye başlar. Bazen çevremizdekileri bizimle dalga geçmesinler diye kendi dünyamıza davet etmek istemeyiz. Fakat Levi, Cathy’nin bu kurgusal dünyasını kabul ediyor ve anlamak için elinden geleni yapıyor. Hayalperestlerin tam da hayalini kurduğu bir erkek:)

 

Maxon – “Beni Seç”

Kim bir prens ile birlikte olmak istemez ki! America Singer’ın şans yüzüne gülüyor ve istemeyerek de olsa bir realite programda Prens Maxom’un sevgisili olmak için yarışmaya dahil olur. Prens Maxon, ilk andan itibaren America’dan çok hoşlanır. Ancak America, prensin duygularına hemen karşılık vermez ve Maxon da onun duygularını toparlaması için bekler. Onun kararlarına saygı duyan tam bir centilmen.

 

Olly – “Her Şey”

Babası ve erkek kardeşini trafik kazasında kaybeden Maddy’e ciddi bir hastalık teşhisi konar. Bundan sonraki hayatında iyice korunaklı ve dış dünyadan kopuk bir şekilde yaşamaya başlar. Ancak yan eve Olly taşınınca işler değişir. İlişkileri Maddy’e görmediği, tatmadığı veya deneyimlemediği birçok şeyin olduğunu gösterir. Olly aşk için risk alınmasını ve çaba gösterilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Biz de onun bu mücadeleci yapısına hayran olduk:)

 

Etienne – “Anna ve Fransız Öpücüğü”

Anna’nın babası onu Fransa’daki bir yatılı okula gönderdiğinde, o bundan pek memnun olmaz. Evini, arkadaşlarını ve potansiyel erkek arkadaşını geride bırakarak yeni bir maceraya başlar. Etienne ya da diğer adıyla St. Clair ile tanıştığında ilk başta arkadaş olarak çok güzel vakit geçirirler. Zamanla birbirlerini tanıdıkça aralarında güçlü bir bağ oluşur. Çok geçmeden kaderlerinin arkadaşlıktan daha fazlası olduğunu anlarlar. Arkadaşlığın aşka dönüşme sürecini çok güzel anlatan bu kitapda, Etienne’nin Anna’nın defterine şekiller çizmesi ve sürekli birlikte yemek yemeleri gibi içimizi ısıtan bölümlere sahip.

 

Park – “Eleanor ve Park”

Bir başka Rainbow Rowell kitabı da bu listede yer alıyor. Çünkü yazar, kurgusal erkek arkadaş yazma konusunda bir uzman:) Kızıl saçları ve değişik giyim tarzıyla dalga konusu olan Eleanor ile Park’ın aşkını okurken nostaljik çağrışımlar hissettik. Okul servisinde yan yana oturup aynı kulaklıktan müzik dinleyen ve birbirlerine çizgi roman ödünç veren bu çift, hayalimizdeki ilişkiyi simgeliyor. Park’ın herkesin dışladığı Eleanor’un mutluluğu için yapmayacağı şey yoktur.

 

Augustus Waters – “Aynı Yıldızın Altında”

Kalbimizi sızlatan “Aynı Yıldızın Altında”nın Augustus’unu bu listeye dahil etmezsek olmazdı. Karamsarlığı ve umursamazlığıyla dış dünyaya duvar ören Hazel Grace, Augustus sayesinde duvarındaki taşları tek tek kırıyor. Çevresindekileri pozitif enerjisiyle etkileyen Augustus sevdiklerine değer veriyor. Aynı zamanda hem komik hem de romantik. Bu sebeple hikayenin sonunu hala aşamıyoruz.

 

 

Yorum Yapın