Manşet Sinema

Bir takım “tuhaf” diziler

Epik bir sezonun ardından “Stranger Things”e kısa bir ara verdik. Neyse ki, onunla benzer unsurları içeren birkaç dizi daha var. İşte “Stranger Things”in yokluğunda izleyebileceğin diziler!

Yazı İrem Naz Güvel

I Am Not Okay With This

17 yaşındaki Sidney Novak ergenlik, lise ve arkadaşlık ilişkileriyle mücadele ederken, telekinetik güçleri olduğunu fark eder. Böylece Syd’in hayatı baştan aşağı değişir. Charles Forsman’ın aynı adlı çizgi romanına dayanan dizinin yapımcılığını “Stranger Things” ekibi üstleniyor.

Silverpoint

Yayın hayatına yeni başlayan dizi, “Stranger Things” ile çokça benzerlik taşıyor. 23 yıl önce ormanda kaybolan dört çocuğun izini süren bir grup meraklı genç, bir anda kendilerini paranormal bir düşmanla karşı karşıya bulur.

Paradise (Paraiso)

İspanyol yapımı bu gençlik bilimkurgu dizisi 1990’larda geçiyor. 15 yaşındaki üç kız gizemli bir şekilde kaybolur. Kızlardan birinin küçük erkek kardeşi olan Javi, onları bulmak için üç arkadaşını yanına alır. Çocuklar kısa süre sonra kızların bu dünyadan olmayan bir şey tarafından kaçırıldığını keşfederler.

Severance

Son dönemde adından sıkça söz ettiren “Severance”a mutlaka göz atmalısın! Bir teknoloji şirketi olan Lumon Industries’te bazı çalışanlar iş ve özel yaşam anılarını ayıran özel bir anlaşma imzalar. Eskiden burada çalışan Mark, yavaş yavaş şirketin karanlık bir yüzü olduğunu keşfeder.

Dark

“Dark” da, “Stranger Things” gibi fenomen bir dizi! Bir Alman kasabasında, iki küçük çocuk ortadan kaybolur. Bu olay, dört aile arasındaki ilişkileri etkiler. Dizinin, “Stranger Things”ten fazlasıyla karışık olduğunu kabul etmeliyiz. Tavsiyemiz, tüm sezonları binge-watching şeklinde izlemen.

Castle Rock

“Castle Rock”, efsanevi korku yazarı Stephen King’in romanının bir uyarlaması. Yaklaşık 27 yıl önce kaybolan Henry, bir anda ortaya çıkar. Ancak Henry bu zamana kadar nerede olduğunu ve neler yaşadığını hatırlamaz. “Stranger Things”in yaratıcıları Duffer Brothers, diziyi yaratırken çoğu kez Stephen King’in kitaplarına başvurduğu biliniyor. Böylece “Castle Rock”ı izlerken iki dizi arasında bağlantılar bulabilirsin.

Locke & Key

Babalarının ölümünün ardından anneleriyle birlikte eski bir eve taşınan üç kardeş, güçleri ve sırları açığa çıkaran sihirli anahtarları keşfederler. Joe Hill ve Gabriel Rodriguez’in aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanan “Locke & Key”i izleme listene ekle.

Buffy the Vampire Slayer

Bir vampir avcısının maceralarını anlatan “Buffy”, bu listedeki en eski dizi. Ancak eski olması seni korkutmasın, birçok detayıyla “Stranger Things” ile bağlantılı. Özellikle son sezondaki birçok sahne neredeyse “Buffy”e gönderme yapıyor. Nostaljik dizileri sevenler bunu kaçırmasın!

Yorum Yapın