Kültür Mantarı Manşet

Vampir Akademisi açıldı

Vampir modası geçmek bilmiyor! “Vampir Akademisi” kitap serisini baz alan “Vampire Academy”, sinema uyarlamasından sonra televizyon dizisi olarak yeniden uyarlanıyor. Biz de dizi ve film arasındaki farkları ortaya koyduk.

Yazı İrem Naz Güvel

Oyuncular

Dizi

Bu kez aşina olduğumuz karakterlere yepyeni bir kadro hayat veriyor. Rose Hathaway’i Sisi Stringer, Lissa Dragomir’i Daniele Nieves, Dimitri Belikov’u Kieron Moore ve Christian Ozera’yı André Dae Kim canlandırıyor.

Film

Filmin kadrosundaki isimler yakından tanıdığımız ve severek takip ettiğimiz kişilerden oluşuyor. Şu sıralar “Not Okay” ile adından söz ettiren Zoey Deutch, “Modern Family” yıldızı Sarah Hyland, “Shadowhunters” dizisinin Jace’i Dominic Sherwood ve “Gotham”dan Cameron Monaghan filmde yer aldı.

Konusu

Dizi

“Vampire Academy”, bir Dampir (seride vampirler, Dhampir olarak adlandırılıyor) olan Rose Hathaway ve bir Moroi prensesi olan Lissa Dragomir’in St Vladimir’s Academy adlı yatılı okuldaki hayatlarını ve maceralarını anlatıyor. Dizinin yaratıcıları, seri boyunca karakterlerin arka plan hikayelerine de odaklanacaklarını ve sınıfsal sorunlar ile büyüme sorunlarını da, detaylı bir şekilde ele alacaklarını vurguluyor.

Film

Richelle Mead’in aynı isimli kitap serisinden uyarlanan film de, diziyle aynı hikayeyi anlatıyor. Ancak film versiyonu gişede pek başarılı olamadı. Hikaye dağınık işlendiği ve karakterler çok havada kaldığı için çok eleştirildi. Film düşük not alınca, serinin ikinci filmi iptal edildi.

Yapımcılar

Dizi

“Vampire Academy”nin yaratıcıları Julie Plec ve Marguerite MacIntyre, vampir hikayelerine yabancı değiller. Julie ve Marguerite, “The Vampire Diaries”, “The Originals” ve “Legacies” dizilerinin yapımcılığını birlikte üstlendiler. Ayrıca Marguerite, “The Vampire Diaries”de Caroline’ın annesi Şerif Liz Forbes’a hayat verdi.

Film

2014 yapımı filmin yönetmenliğini, “Mean Girls” ve “He’s All That” filmlerinin yönetmeni Mark Waters üstlendi. “Heathers” gibi klasikleşmiş gençlik filminin senaristi Daniel Waters da, kitap serisini senaryolaştırdı.

Moda

Dizi

Vampir temalı film ve dizilerde görsellik çok önemli! Dizi, kostüm detaylarını başarıyla ele alıyor çünkü dizi, geleneksel vampir estetiğine yoğunlaşıyor. Orta çağ kostümlerini ve Viktorya dönemine ait dönem kostümlerini bol bol görüyoruz.

Film

Film, dizideki gibi Viktorya dönemine ait kıyafetlere yer vermek yerine, daha modern parçalardan oluşan bir stile sahip. Bir vampir filminden çok, klasik bir gençlik filminde göreceğimiz kostümler filmde kullanılıyor.

Konsept

Dizi

Dizi, kitap serisinde sunulan karanlık havayı benimsiyor ve türün hayranlarını mutlu edecek bir retro temayı takip ediyor.

Film

Karanlık havayı filmde hissetmemek mümkün değil. Ancak modern bir hava katılmaya çalışılsa da, vampir filmlerinde aradığımız o flashback hissi maalesef eksik.

Yorum Yapın