Uzman Gözüyle

Vücudumu Sevmiyorum

 Merhaba, 13 yaşımdayım. 64 kiloyum, boyum 1.68 cm. Vücudumu hiç sevmiyorum çünkü çok şişman olduğumu düşünüyorum. İnsanlar bana baktıklarında öyle olmadığımı söylüyorlar ama ben onlara bir türlü inanamıyorum. Bacaklarımda selülit çok az var. Spor yapmak için yeterli zamanım yok. Evde uygulayabileceğim bir egzersiz de bilmiyorum. Ben kendimi çok kilolu görüyorum ve bazen bu nedenle ağlıyorum. Vücudumu sevmek için ne yapmalıyım? 

Merhaba, Hizmet Hastanesi’nden Diyetisyen Aşkın Yüksel boyuna göre kilonun, normal kategorisine girdiğini, kilolu sayılmadığını belirtiyor. Ama kendini daha iyi hissetmek istiyorsan, 3-4 kilo vermenin yeterli olduğunu söylüyor. Boyunun da daha uzayacağını düşünürsek, 3-4 kilo verdiğinde çok daha iyi bir görünüme kavuşacaksın. Dr. Yüksel, bu birkaç kilodan kurtulmak için az miktarda ama sık sık yemeni, kızartma ve tatlı türü besinleri azaltmanı öneriyor. Selülitinin olmaması iyi bir haber. Bol su tüketerek bu durumu muhafaza edebilirsin. 
Rozi der ki: Sadece dengesiz beslenme değil hareketsizlik de kilo almanın bir nedeni. Bu nedenle spor için zamansızlık bir bahane değil, kısa mesafede yarım saatlik tempolu yürüyüş bile, formunu korumak ve kilo vermek için çok faydalı.

Yorum Yapın