Uzman Gözüyle

Reglim çok sancılı

 Merhaba, 14 yaşımdayım. Yaklaşık 2 yıldır adet görüyorum, ama düzensiz bir şekilde… Bu nedenle merak ettiğim bazı şeyler var. Örneğin, bazen çok ağrılı görüyorum. Bunun sakıncası ne olabilir? Çok ağrım olduğu zaman dayanamayıp ağrı kesici içiyorum, ama yanlış olup olmadığını bilmiyorum. Bir de bazı ilaçların adeti geciktirdiğini ya da çabuk gelmesini sağladığını duydum. Bunlar nasıl ilaçlar, ben de kullanabilir miyim? Çünkü tatildeyken regl olmak istemiyorum. İlaçtan başka, tatildeyken adet görmemi engelleyecek ne yapabilirim?  DÜZENSİZ 

Merhaba, Fertijin Kadın Sağlığı Merkezin’den Op. Dr. Seval Taşdemir, 12-15 yaş aralığının, adet düzeninin oluştuğu yıllar olduğunu söylüyor ve bu dönemde düzensiz adet kanamalarının olmasının normal olduğunu belirtiyor. Çünkü bu dönemde, vücuttaki hormonal dengeler kuruluyor. Bu dengelerin oluşmasına kadar birçok genç kızda bu tip düzensizlikler olabiliyor. Dr. Taşdemir, adet geciktirici veya düzenini değiştirecek ilaç kullanılmasını önermiyor. Çünkü bu tip ilaçla,r hormonal içerikli ve organizmanın dengesini bozabilir. Çok gerek olmadıkça alınmamalı. Adetlerinin ağrılı geçmesi konusunda doktorun tarafından jinekolojik ve ultrason muayenesi yapılmalı. Bu muayene yapıldıktan sonra herhangi bir problem yoksa, adet ağrılarının sancılı geçmesi, çok endişelenecek bir durum değil. Dr. Taşdemir, sancılı adet görmenin birçok nedenden kaynaklanabileceğini belirtiyor. Genç kızlardaki ağrının genellikle, rahim içi kanalının sıkı bir şekilde kapalı olmasından dolayı olduğunu açıklıyor. 
Rozi der ki: Ağrılı adetlerinizde iç organlarda gevşeme sağlayan ağrı kesicilerin kullanılması faydalıdır. Ama bu ilaçlar, mutlaka doktorunuza danışılarak alınmalıdır.

Yorum Yapın