Uzman Gözüyle

Kilom normal mi

 Merhaba Hey Girl 
14 yaşımdayım. 1.54 cm. boyunda, 58 kg’dayım. Sizce kilo–boy orantım normal mi? Süt içersem uzar mıyım? İki tane kuzenim süt içip duruyorlar, epey uzamışlar. Boyları uzun olduğu için kilolu da görünmüyorlar. Sizce ne yapmam gerekiyor? 

ÜZGÜN PANDA

Merhaba Üzgün Panda, 
Diyetisyen Aşkın Yüksel, 6-7 kilo fazlalığın olduğunu söylüyor. Yaşına ve beslenme şekline uygun bir diyet programıyla bu fazlalıklardan kısa sürede kurtulabilirsin. Boy oranın belirlenmesinde en önemli faktör genler, yani anne ve babanın boy ortalaması. Onların boy ortalamasına göre ulaşabileceğin maksimum boy, örneğin 1.65 ise, bu orana ulaşmak için doğru ve dengeli beslenmeyi öğrenmen, basketbol, yüzme gibi sporları düzenli yapman etkili olacaktır. Hem kilo vermek hem de sana uygun en doğru beslenme şeklini öğrenmek için bir diyetisyenle görüşebilirsin. Fazla uzamasan bile en iyi kilo ve boy orantını yakalayıp güzel bir fiziğe sahip olduğunda kendini çok daha iyi hissedeceksin. Kuzenlerinin kilolu görünmeme nedeni de boy ve kilolarının orantılı olması. Unutma, bunu sen de başarabilirsin. 
Rozi der ki: Kilo ya da boy ile ilgili sorunlarınızla ilgili konular için birebir uzmanlarla görüşürseniz, yapılacak tetkiklerle kilo ve boyunuz için en iyi sonucu alabilirsiniz.

Yorum Yapın