Uzman Gözüyle

Çok kiloluyum

 Selam, 16 yaşımdayım. Boyum 1.64 cm, kilom 67 kg. Kendimi kilolu hissediyorum. Diyetler yaptım, spor yaptım… Zayıflıyorum, ama diyeti bıraktığımda fazlasıyla kilo alıyorum. Arkadaşlarımın kilosuna çok özeniyorum. Üzüntüden patlayacak gibiyim. Ne yapmalıyım? GONCAGÜL 

Merhaba, 
Diyetisyen Aşkın Yüksel, 7-10 kilo arası bir fazlalığın olduğunu belirtiyor. Panik yapmana, üzülmene gerek yok, çünkü sorunun çözümsüz değil. Dr. Yüksel, bu fazlalığı 3 aylık bir diyet programı ile verebileceğini belirtiyor ve ekliyor: “Uzman bir diyetisyene gitmeden, eş-dost tavsiyesi, zayıflama çayları vb. yapılan diyetlerle kilo verilebilir, ama bu, sağlıklı bir kilo kaybı olmaz. Verilen kilolar kısa sürede geri alınır. Yanlış diyet, hem sağlık hem de estetik açıdan istenilmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle diyetisyenin gerekli gördüğü yağ, kas vb. ölçümleri yaptırıp kendine en uygun diyet programını uygularsan, sağlıklı biçimde kilo verirsin. Üstelik diyet sonrasında sana verilecek uygun beslenme programıyla da aynı kiloları alman mümkün olmaz.”
Rozi der ki: Diyet sonrası formunuzu korumak istiyorsanız, “Diyetim bitti, artık istediğim gibi yiyebilirim” deme lüksünüz olamaz. Kişisel özelliklerinize en uygun beslenme şeklini öğrenip uygulamalısınız.

Yorum Yapın