Uzman Gözüyle

Cildim kırışır mı

 Merhaba, 15 yaşımdayım. Gözlerimin altında morluklar ve cildimde tırnak izi var. Kapatabilmek için çok uğraşıyorum. Tırnak izi kapanıyor, fakat morluklar bir türlü kapanmıyor. Fondötenden memnunum, ama pek doğal durmuyor. Bu ürünleri kullandığım için, arkadaşlarım ileride cildimin erken kırışacağını söylüyorlar. Bu doğru mu? 

BABY GIRL

Merhaba Baby Girl, 
Dermatolog Vefa Gönenç, genetik kaynaklı oluşabilen gözaltı morluklarının kozmetolojide oldukça güçlük yaratan bir sorun olduğunu ve bu sorunun bozuk bir uyku düzeni, kronik yorgunluk, beslenme, alkol ve sigara gibi durumlardan olumsuz etkilendiğini söylüyor. Ayrıca iyileşmesi konusunda fazla bir şey yapılamadığını, özel gözaltı bakım kremlerinin de sınırlı bir etkiye sahip olduğunu da belirtiyor. Dr. Gönenç, morlukların çoğalmaması için şunları öneriyor: Düzgün beslenme, düzenli uyku ve yaşına uygun bazı kozmetik gözaltı bakım kremleri… Fondöten ve benzeri kapatıcıları uzun vadede kullandığında ise bu ürünlerin cildin için olumsuz etkiler gösterebilir. Bu etkileri azaltmak için; 
• Cildini sürekli temiz tut.
• Makyajın yüzünde mümkün olduğu kadar kısa süre kalsın ve özellikle gece temizlenmeden yatma.
• Yaşına, cilt tipine uygun ve fazla kapatıcı özelliği olmayan ürünleri kullan. 
• Cildini düzenli nemlendir.
• Zaman zaman cilt bakımı yaptır.
Tırnak izlerine gelince… İzin derinliğine göre farklı cerrahi yöntemlerle (laser, dermabrasyon, peeling vb) giderilmesi veya azaltılması olası. Bunu değerlendirecek olan bir dermatoloğa başvurmalısın.
Rozi der ki: Genç yaşta yapılmaya başlanan ağır makyaj, ileri yaşlarda cildin daha solgun ve yorgun görünmesine neden olur.

Yorum Yapın