Uzman Gözüyle

Boyum uzar mı

 Merhaba, 29.10.88’de doğdum. Boyum 1.64 cm. Sizce normal mi? Amerika da yaşıyorum ve buradaki herkes çok uzun. Benim yaşımdaki herkes 1.70 cm. veya daha uzun. Annem 1.61 cm. ve babam 1.80 cm. Daha uzar mıyım? 

Merhaba, International Etiler Polikliniği’nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci, büyüme ve gelişmenin 18-20 yaşına kadar devam eden bir süreç olduğunu, boy uzamasının maksimum oranda kızlarda 12-13, erkeklerde 15-16 yaşlarına kadar devam ettiğini söylüyor. Büyüme, adet gördükten sonra yavaşlıyor. Dr. Özgeneci genetik olarak ailenin boy ortalamasına göre senin de boy oranın belirlendiğini, doğru beslenmenin ve spor yapmanın, ulaşabileceğin maksimum boyda etkili olacağını belirtiyor. Türkiye’deki boy ortalamasına göre boyun ideal. 15 yaşında birisi olarak daha uzarsın, ama ne kadar uzayacağınla ilgili kesin bir şey söylemek zor. 
Rozi der ki: Aile ortalamanıza göre ulaşabileceğiniz en yüksek boy oranı için, yüzme, basketbol gibi sporları yapmayı, bir yaşam biçimi haline getirmelisiniz.

Yorum Yapın