Sinema

Karolin ve Gizli Dünya

alt

Gösterim tarihi: 15 Mayıs 2009
Yönetmen: Henry Selick
Seslendirenler: Dakota Fanning, Teri Hatcher, Jennifer Saunders, Dawn French, Keith David, John Hodgman, Robert Bailey Jr, Ian McShane

TÜRKÇE SESLENDİRENLER:
Coraline: Hazal Erdal
Anne: Özden Ayyıldız
Baba: Ali Ekber Diribaş
Bobinsky: Nüvit Candaner
Forcible: Munis Düşenkalkar
Spink: Özlem Abacı
Wybie: Harun Can
Kedi: Murat Şenol
Büyükanne: Elif Erdal
Dragonfly: Sinem Yücel
Graffe Doll: Bahtiyar Engin

 

İngilizce seslendirmesini Dakota Fanning’in yaptığı Coraline Jones, 11 yaşında meraklı, maceraperest ruhlu ve biraz tombulca bir kız çocuğudur. Anne-babasıyla beraber Michigan’dan Oregon’a yeni taşınmıştır. Arkadaşlarını kaybeden ve ailesi işiyle gücüyle meşgul olduğu için canı sıkılan Coraline, yeni çevresinde biraz heyecan yaratacak birşeyler bulmaya çalışır. Kendi yaşıtı olan Wybie Lovat  adlı bir çocukla arkadaş olur. Onunla beraber yaşlı komşularını ziyaret etmeye başlarlar. Dolaştıkları komşular arasında eksantrik görünümlü İngiliz kadın oyuncular Bayan Spink ve Forcible ile onlardan daha da eksantrik Rus komşu Bay Bobinsky de  vardır. Bu ziyaretlerden sonra Coraline artık yeni çevresinin çok farklı bir dünya olduğunu düşünmeye başlamıştır.
Koralin, bu arada evde gizli bir kapı keşfeder ve kapının öbür tarafına geçip esrarengiz bir geçitten yürüyünce kendi hayatının ve varoluşunun alternatif bir versiyonuyla karşılaşır. Dıştan bakınca bu paralel gerçeklik kendi hayatının benzeri gibidir ama daha iyidir. Aralarında şefkatli Diğer Anne’nin de yer aldığı  yetişkinlerin hepsi daha hoşgörülü ve sıcak kanlı gibidir.
Coraline artık o dünyanın ilgi merkezi haline gelmiştir. Hatta esrarengiz kedi bile onunla yakından ilgilenir. Bu durum karşısında hayretler içinde kalır. “Acaba ben bildiğimiz dünyaya değil de, yeni tanıştığım Diğer Dünya’ya mı aitim?” sorusunu kendi kendine sormaya başlamıştır. Ancak Diğer Dünya’ya yaptığı bu fantastik ziyaret kısa süre sonra tehlikelerle dolu bir serüvene dönüşür. Özellikle de Diğer Anne’nin onu orada tutmak için çevirdiği entrikalar yüzünden başı derde girer. Bundan sonrasında Coraline evine geri dönüp ailesini kurtarabilmek için yaratıcılığına, kararlılığına ve cesaretine başvurmak zorundadır.
 

 

Yorum Yapın