Hayatın nasıl bir film?

1294 views Yorum yap
alt

Hayatın bir film olsaydı, izleyiciler ellerinde mendil gözyaşlarını tutamayarak mı izlerdi seni, yoksa kahkahalardan yerlere yatarak mı? Film türlerine göz at, hangi tarz sana kendini hatırlatıyor bir bak!

Yazı: Elif Sudagezer

Romantik-Komedi 
Duygusal ama aynı zamanda eğlenceli bir yapın varsa, şakayla gerçeği çırpıyor, hem duygu yüklü hem de insanları kahkahalara boğan karışımlar yaratıyorsan, senin hayatın romantik bir komediyi andırıyor demektir. Sen arkadaşlarına çok önem veren, ailesini mümkün olduğunca üzmemeye çalışan, aşka aşık bir kızsın. Romantik filmlerde gözyaşlarına boğuluyor, bazen komedi filmlerinde bile ağlıyorsun. Seni farklı kılan ve ortamın başrol oyuncusuna dönüştüren özelliğin ise, gözyaşlarını tutamadığın anlarda bile herkesi gülmekten yerlere yatırmayı başarabilmen. Öyle anlarda öyle espriler yapıyorsun ki, herkesi şaşırtıyorsun.

Hayat sahnelerin: Senin hayat karelerin “Bridget Jones’un Günlüğü” filminden alınmış gibi. Çünkü aynı onun gibi hoşlandığın çocuğa aşkını itiraf edeceğin anda kayıp düşüyor, bu haline gülüyor ve gülmekten ilan-ı aşk etmeyi bile unutuyorsun! Ama bunlar senin için sorun değil, çünkü romantik komedin mutlu sonla bitecek. Ağlasam mı gülsem mi diye şaşırdığın bu anların hepsi, senin mutluluk hanene olumlu bir biçimde işleyecek.

Bu filmleri izle: When Herry Met Sally,  Notting Hill (Aşk Engel Tanımaz), Love Actually (Aşk Her Yerde), Elizabethtown, Bruce Almighty (Aman Tanrım) ve High Fidelity.

 

Polisiye
Sürekli bir koşuşturmaca peşindeysen, hayatın bir polisiye film gibi olabilir. Bu durumda da senin oldukça şüpheci ve komplo teorileri üretmeye yatkın bir yapın olduğunu söylesek abartmış olmayız. Erkek arkadaşın birkaç saat aramasa seni, hemen gizli bir işler yaptığını düşünüyorsun. Aynı şey arkadaşların için de geçerli… Arkadaşlarının senden bir şeyler sakladığını düşünüyorsun sık sık. Tüm bunlar aslında senin hayatı nasıl yaşamak istediğinle ilgili. Ortada aslında gizli saklı ve karmaşık bir durum olmasa bile, sen iz sürmeyi, analiz etmeyi ve olayları çözümlemeyi çok seviyorsun. Seni çok yakından tanıyan arkadaşların bunu hoş görüyorlar ve seni kırmamak için bu oyununa dahil oluyorlar. Hatta sen onları yakalamaya çalışırken, yakalanmış gibi yapıyorlar ve ellerini havaya kaldırıyorlar. Herkesin en çok şaşırdığı nokta ise, enerjinin bitmek tükenmez olması ve bu durumun seni hiç ama hiç yormaması.

Hayat sahnelerin: Hayat sahnelerin aynı Al Pacino’nun “88 Dakika” filminden fırlamış gibi. Orada nasıl bir seri katilin gizemini çözmekle uğraşıyorsa Al Pacino, sen de hayatında olduğunu düşündüğün gizemlerin peşindesin.

Bu filmleri izle: Conspiracy Theory (Komplo Teorisi) Se7en, The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler), Batman Begins, Life of David Gale.

 

Romantik
Sadece aşk hayatında değil, tüm ilişkilerinde duygusalsan, “dokunsan ağlayacak” deyimi sık sık senin ruh halini özetliyorsa, en ufak bir üzüntüde bile gözyaşların kocaman bir göl oluşturuyorsa, hayatın kesinlikle romantik bir film gibi! Ufak aksilikleri bile kafana öyle çok takıyorsun ki, hayatın aşırı duygusallık içeren bir romantik-dramaya dönüşüyor. Sorunları mantıksal çözümlere çözmek yerine kendini üzüp duruyorsun.

Hayat sahnelerin: Aşık olduğun çocuk için bir sürü şiir yazıyor, onun resimlerine bakmadan uykuya dalmıyor, annenle en ufak tartışmanızda bile odana kapanıp gözyaşı dökmeye başlıyorsun. Ağlayan bir arkadaşını dinleyip ona yardımcı olmaya çalışırken, senin de ağlamaya başlaman senin hayat karelerin arasında!

Bu filmleri izle: A Love Song for Bobby Long, Life is Beautiful (Hayat Güzeldir), Sweet November ( Kasımda Aşk Başkadır), Four Weddings and a Funeral ( Dört Nikah, Bir Cenaze) ve Pretty Woman (Özel Bir Kadın).

 

Animasyon 
O kadar çocuksusun ki, arkadaşların sürekli kahkaha atan, hayata bu kadar eğlenceli, neşeli bir pencereden bakan haline şaşıp kalıyorlar. Senin için hayat tozpembe olmanın ötesinde rengarenk ve macera dolu. Herkesin bitkin bir halde oturduğu sırada sen hoplayıp zıplıyor, zamanı daha eğlenceli şekilde geçirmek için yaratıcı fikirler ortaya koyuyorsun. Canını sıkan şeyler olduğunda bile buna eğlenceli çözümler üretiyor, bir sorunun olduğunda oturup ağlamak yerine neşenden ödün vermeden çözümler üretiyorsun. Bunda yaratıcı olmanın etkisi çok büyük, çünkü senin için çözülmeyecek problem yok. Ayrıca senin sözlüğünde ‘can sıkılmak’ fiilinin de yeri yok.

Hayat sahnelerin: Son dakikaya bıraktığın ödevini yetiştirmek için mucizevi bir çözüm bulmak, grubunuzda yaşanan problemlere herkesi güldüren çözümler getirmek ve her hafta sonu aynı şeyi yapmaktan sıkılan arkadaşlarına ‘yaşasın’ dedirten çözümler getirmek senin sık sık yaptığın şeyler arasında. Yani animasyon filmi gibi renkli, eğlenceli ve orijinalsin:)

Bu filmleri izle: Kayıp Balık Nemo, Arabalar, Ölü Gelin, Shrek, Ice Age.

 

Müzikal 
Hayatın birbirine uyumlu notalardan oluşuyor sanki. Bir gününü diğer gününün yanına, onu da bir sonrakinin yanına koyduğunda insanın içini huzur dolduran bir ezgi oluşuyor. Hayatının tek olmazsa olmazı uyum… Yaşamını belli bir akışa göre sürdürüyor, alışkanlıklarından vazgeçmiyorsun. Her gün mutlaka kitap okuyor, kendine ve ailene vakit ayırıyor, gerekli olduğuna inandığın sorumluluklarını yerine getiriyorsun. Bir öyle bir böyle değilsin. O yüzden arkadaşlarınla aranda değişmeyen sabit bir seviye var. Bir gün can ciğer olup diğer gün kavga çıkaran biri değilsin. Bu melodi gibi belli bir akışa sahip ve uyumlu yaşamından ailen, arkadaşların hatta öğretmenlerin bile çok mutlu. Çoğu arkadaşın seninleyken kendini sakin ve mutlu hissediyor.

Hayat sahnelerin: Sakin bir pazar günü yürüyüşü, arkadaşlarınla yaptığın kahvaltı, annenlerle geçirdiğin huzurlu bir yaz ve arkadaşlarına yemek yaptığın bir ev buluşması senin sık sık içinde bulunduğun hayat sahneleri arasında:)

Bu filmleri izle: Across The Universe, Hair, Grease, Chicago ve High School Musical.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zoom

İşte 2009’un kapak kızları…

Yarışmamız sonuçlandı; aylardır devam eden Molped&Heygirl Kapak Kızı Yarışması finalistleri belli oldu! Ayrıca sizin oylarınızla Sempati Güzeli kim seçildi, merak ediyor musunuz? İşte sonuçlar…            

Devamı   5198