Sinema

Coco Chanel’den önce

alt

Yetimhanede başlayıp, kabare şarkıcılığına uzanan daha sonra da dünyanın en önemli modacısı olma yolunda ilerleyen, masal gibi bir hayata tanık olmak istemez miydin? O zaman Amelie’nin kahramanı Audrey Tautou’yu bir de bu filmde izlemelisin.

altCoco Chanel, 19 Ağustos 1883 tarihinde Fransa’da Saumur Maineet-Loire’da “Gabrielle Bonheur Chanel” ismiyle dünyaya geldi. Bir şarap temsilcisinin en büyük kızı olarak doğan Chanel, annesinin ani ölümü üzerine 12 yaşında bir manastır okuluna gönderildi. Lise öğreniminin ardından bir terzi atölyesinde yardımcı olarak çalışan ve bunun yanında şarkıcılığı da deneyen Chanel, imzasında kullandığı “Coco” lakabını da söylediği şarkıların birinden aldı. Sahneye çıkışlarından birinde varlıklı bir subay olan Etienne Balsan ile tanışan ve onun aracılığıyla Paris sosyetesine giren Chanel, kendi kreasyonu olan şapkalarla dikkati çekti.

Zorlu bir hayat yaşayan ama güçlü bir karaktere sahip olan Chanel, 1910’da Paris’te şapka ve kadın giysileri satan küçük bir dükkan açtı. İlk kreasyonlarında bile başkasıyla karıştırılamayacak kadar tarz sahibi olan Chanel, kreasyonlarının başarısı sayesinde 1914’te Deauville-Normandiya’da kendi butiğini açtı. Coco Chanel, 1917 yılında, yanında 300’den fazla terzi çalıştırıyordu. Kadın pijamalarını lanse ettikten 1 yıl sonra Paris’te 1919’da bir moda salonu açtı.

Giderek servet sahibi olan çılgın modacı, parfüm ve kozmetik işine girdi. Ernest Beaux’ya sipariş ettiği “Chanel No.5”, zamanla dünyanın en ünlü parfümü haline geldi. “5” rakamının uğuruna inanan ve koleksiyonlarını “5 Şubat” ve “5 Ağustos” günlerinde sergileyen Coco, parfümüne de bu inanışın sonucu olarak “No: 5” ismini verdi. İşte bu harika kadının hayat hikayesini anlatan filmi kesinlikle kaçırmamalısın çünkü gerçek bir azim öyküsüyle karşı karşıyasın!

Gösterim: 06 Kasım (CHANTIER)

Yönetmen: Anne Fontaine

Oyuncular: Audrey Tautou, Benoit Poelvoorde, Alessandro Nivola, Marie Gillain

 

Yorum Yapın