Manşet Müzik Ünlüler

Yaz’ın sakinliği

Yazın gelişi 5 Seconds of Summer’dan belli olur. Grup, yeni albümleri “Calm” ile çılgın yaz partilerine sakin bir giriş yapıyor.

Sessiz yaz

Bu yaz çok sakin geçecek! Koronavirüs nedeniyle yazın olduğundan daha dingin başladığını söyleyebiliriz. 5 Seconds of Summer tüm bu olanları öngörmüş olacak ki, karantina günlerimize renk katacak bir albümle geri döndü. “Theet” ve “Easier” gibi şarkıların yer aldığı yeni albümleri “Calm”, evlerde kalmış bizlere bir ışık oldu. Albüm adını sadece “sakin” anlamına gelen “Calm”dan aldığını düşünüyorsan yanılıyorsun. “Calm”, grup üyeleri Calum, Ashton, Luke ve Michael’ın isimlerinin baş harflerinden oluşuyor. Bu bile üyelerin ne kadar uyumlu olduğunu göstermiyor mu:)

Olgunluk dönemi

“Calm”, 5SOS’ın önceki çalışmalarına kıyasla daha “hafif” duruyor. Özellikle son albümleri “Youngblood”ın ağır ve karanlık hissini düşünürsek, “Calm”a sakin demek az kalıyor. Bu radikal değişimin arkasında, üyelerin artık birer yetişkine dönüşmesinin büyük payı var. Buna rağmen, üyeler genç benlikleriyle tamamen bağlarını koparmadıklarının farkındalar. Calum, “Pop-punk ruhu her zaman bu grubun ruhu içinde yankılanıyor” derken, Luke da, “Biz pop dünyasındaki bir rock grubuyuz ve bu dönemde olabileceklerin sınırlarını zorluyoruz” diye bu düşünceyi destekliyor. Ayrıca Calum, “Yıllar içinde olgunlaşan ve sanatında gerçekten büyümüş bir adamın hikayesini anlatıyor. Bu sadece sanatçı olarak değil, insan olarak kim olduğumuzun da en iyi temsili” diye bahsettiği albümün asıl başarısının, çoğu sözü yazan Luke’a borçlu olduğunu söyledi.

İlham verici

The Cure ve Depeche Mode gibi efsanevi gruplar, 5SOS’ın albümdeki ilham perileriymiş. “Calm”ın yapım aşamasında çok sayıda endüstriyel müzikten yararlanmaları, şarkılarda yeni bir ritim elde etmelerine yardımcı olmuş. Bunun karşılığında da ortaya ahenkli şarkı sözleri çıkmış. Sound için ise Ashton, her zaman herkesin dinlediği şeyleri dahil etmeye çalıştıklarından bahsediyor. Grubun ilişkiler konusunda gelmiş geçmiş en dürüst şarkı sözleri de bu albümde yer alıyor. Romantik ilişkilere yeni bir bakış açısı tutan “High” ve “Best Years”, gerçekten kim olduklarını sorguladıkları “Old Me” ile toplumla olan ilişkilerini anlattıkları “No Shame” albümün öne çıkanları.

Tünelin sonundaki ışık

2 yıldır beklenen “Calm” koronavirüse takılıp, beklenen tanıtım ve turne çalışmalarını duraksatsa da, grup albümü yayınladı. Luke bu yaşanılanları çok tuhaf bulduğunu ve grup olarak evden çalışarak nasıl bir etki yaratabileceklerini ve insanların hayatlarına nasıl olumlu bir yön vereceklerini düşünmüşler. Luke, “Bu albüm karanlık ve zor anlara karamsar bir şekilde yaklaşmak yerine, tünelin sonundaki ışık görevi görüyor. Özellikle son albümde bu karanlığa sıkışmış gibi hissediyordum. Ancak şu an ilerliyoruz” diyerek, albümün karantina dönemimize ilaç gibi geldiğini kanıtlıyor.

Notlar

“Not In The Same Way” 30 dakika içinde yazılmış.

Romantik şarkı “Lover Of Mine”ı Luke, kız arkadaşı Sierra Deaton ile yazmış.

“No Shame”in klibinde Michael’ın ünlü YouTuber Logan Paul’a gönderme yaptığı düşünülüyor.

“Easier”ın söz yazımında Charlie Puth da yer alıyor.

Yorum Yapın