Manşet Müzik Ünlüler

Bağımsızlığını ilan etti

Bunun olacağını daha önce göremedik! Taylor Swift hepimizi şaşkınlığa uğratarak, 8. stüdyo albümü “Folklore”u yayınladı.

İrem Naz Güvel

 

Sinematik şarkılar

Sadece 24 saat önce yeni albümünü yayınlayacağını duyuran Taylor Swift hepimizi hazırlıksız yakaladı. Son albümü “Lover”ı henüz geçen yıl çıkaran şarkıcının, bu kadar kısa sürede yeni albümle karşımıza çıkacağını beklemiyorduk. Albümlerini yayınlamadan önce mutlaka ipuçlarını yayınlayan şarkıcı bizi fena şoka uğrattı. Karantina süreci Taylor’ın ilham perilerini çoğaltmış ve aralıksız yeni şarkı üretmiş. Ortaya çıkan şarkılar ise hiç ondan alışık olduğumuz pop ağırlıklı değil. Aksine “Folklore”, oldukça sakin ve bağımsız bir albüm. Sinematik ezgili şarkılar bir filmin soundtracki olabilecek türden. Alışık olunmadığı için hayranlar albümü sevenler ve sevmeyenler olarak ikiye ayrıldı. Ancak “Folklore” Taylor’ın sınırlarını zorladığı ve hisli şarkı sözleri ve dingin piyano sesleriyle altından başarıyla kalktığı bir albüm.

 

“Genç Aşk Üçgeni”

“‘Genç Aşk Üçgeni’ olarak adlandırdığım üç şarkıdan oluşan bir koleksiyon var. Bu üç şarkı, hayatlarında farklı zamanlarda üç insanın bakış açısından bir aşk üçgenini anlatıyor” diye Taylor, albümdeki gizli temayı açıklıyor. Ancak bu şarkıların hangileri olduğundan bahsetmiyor. Anlaşılan şarkıcı bağımsız bir albüm yapsa da, şarkılarının içine gizli anlamlar yüklemeyi es geçmiyor. Bu hikayenin ilk şarkısı “Cardigan” Betty’nin bakış açısından anlatılıyor. İkinci parça “August”ta bu ilişkinin bir yaz aşkı olduğu ve “Asla benim olmadın” sözüyle de arada başka birinin olduğunu öğreniyoruz. Serinin son parçası “Betty”de ise bu aşk üçgeninin devam ettiğini görüyoruz. Ancak şarkı daha feminist bir yaklaşım benimsiyor ve anlatıcı James’i hatalarına sahip olamayan bir kişi olarak gösteriyor. En sonunda Betty de tek başına gelişiyor ve değerini keşfediyor.

 

Diğer anlamlar

Sepya tonlarının ağırlıkta olduğu albümün ilk klibi “Cardigan”da, Taylor bir peri kızı gibi görünüyor. “Cardigan”, “Genç Aşk Üçgeni” koleksiyonunda yer alsa da başka bir anlamı daha var. Cardigan’ın Türkçe karşılığı hırka demek. Hafızanı bir yokla, Taylor’ın hangi eski sevgilisi hırkalarıyla meşhur. Evet, Harry Styles. Ayrıca klipte Taylor piyanosuyla suyun içinde, aynı Harry’nin “Falling” klibindeki gibi;) “Betty”nin sözlerinde geçen James, Inez ve Betty isimleri de bir hayli ilginç. Çünkü James ve Inez, Blake Lively ve Ryan Reynolds’ın çocuklarının isimleri. Çiftin son kızlarının adı ise hala bilinmiyor. Onlarla çok yakın arkadaş olan Taylor’ın üçüncü çocuklarının ismini bu şarkıyla duyurduğu ve isminin Betty olduğu söylentiler arasında. “Reputation” albümünde çiftin büyük kızı James, “Gorgeous” parçasında ufak bir seslendirme yapmıştı.

 

Şifreler çözülüyor

Sadece Harry değil, şarkıcın eski sevgilisi Joe Jonas’da albümden nasibini alıyor. “Invisible String”de “Soğuk, baltamı keskinleştiren eziyetti. Kalbimi kıran çocuklar için. Şimdi bebeklerine hediye gönderiyorum” sözleri var. Joe ve Sophie Turner yakında zamanda bebekleri Willa’yı kucaklarına aldı. Taylor’ın Joe’dan bahsettiği apaçık ortada. “Mad Woman”ın da “Game of Thrones” karakterlerinden Daenerys Targaryen ile benzerlikle taşıyor. “Şimdi her konuştuğumda alevler soluyorum” sözleri Daenerys’in son sezondaki gelişimine uyuyor. Dizin büyük bir hayranı olan Taylor’ın, bu ilk GOT uyarlaması değil. “Look What You Made Me Do” da Sansa Stark’ın Littlefinger’a oynadığı oyun hakkındaydı.

 

Joe yazar oldu

Taylor’ın yayınladığı, albümde birlikte çalıştığı isimlerin listesinde “Betty” ve “Exile” sözlerini yazan William Bowery ismi göze çarpıyor. Ancak bu isimde ne yapımcı ne de söz yazarı var. William’ın Joe’nun büyükbabasının ismi ve Bowery de çiftin sık sık vakit geçirdiği yerin adı. Anlaşılan Joe kız arkadaşının yeni albümünde ona yardımcı olmuş. Şarkıcının farklı isimlerle söz yazdığını biliyorduk ve bize bu teori çok mantıklı geldi.

 

Yorum Yapın