Müzik

Müziğin lezzetini büyüten altın tavsiyeler

Ruhun gıdası müziğin besleyici değerini artırmak isteyenlerin uygulayabileceği bazı yöntemler var. Dinlediğiniz müziğin kalitesini artırmak için şu küçük tavsiyelerimize kulak verin.

Müziği dijital bir ortamda dinlerken, bir konser salonundaki gibi tüm enstrümanların gerçek seslerine ulaşmanız zordur. Özellikle de MP3 teknolojisi aslında birçok sesin kaybolmasına neden olabilir. Ama toplamda melodinin ana hatlarını duyduğunuz için zihniniz o müzik eserini dinlemiş olur. Peki ama o şarkıları çalan usta müzisyenlerin esere kattığı tınılar? Muhtemelen o detayların çoğunu duyamıyorsunuz. Peki bu soruna karşı ne yapılabilir?

1- Fiziksel albüm satın alın

İnanamayacaksınız ama evet, çok değer verdiğiniz şarkıların fiziksel CD albümlerini satın almaya çalışın. Evet, artık her albümü CD olarak bulmak da kolay değil ama bulursanız bu fırsatı kaçırmayın çünkü CD albümlerdeki müzik formatı çok daha yüksek kaliteli ses sunar.

2- Doğru kulaklığı bulun

Kaliteli bir kulaklık, dijital kayıtlarda arka planda kalan ve kolay duyulamayan enstrümanları duymanızı kolaylaştırır ve müzikten aldığınız tadı güçlendirir. Dolayısıyla JBL veya Samsung kulaklık modelleri ya da Snopy kulaklık modelleri arasında biraz araştırma yaparak, ihtiyacınız olan kulaklığı bulabilirsiniz.

3- Dış seslerden kurtulun

Gürültülü bir ortamda müzik dinlemeye çalışmak, sadece bir işkence olacaktır. Örneğin odanıza dışarıdan gelen motor/trafik sesleri veya evde diğer aile bireylerinin açtığı TV sesi odanıza ulaşırken o odada müzik dinlemek pek keyif vermeyebilir. Bu noktada yine kulaklıkla müzik dinlemek sorunu çözmeye yardımcı olabilir.

4- 3 boyutlu sesler oluşturmaya çalışın

Hoparlör veya kulaklık alırken, dinlediğiniz şarkıların veya konser kayıtlarının 3D olarak konumlandırılmasına imkan veren modelleri seçmeye çalışın. Elbette kayıtların da buna uygun olması gerekir. Örneğin video oyunlarında sesler genellikle 3D olarak konumlandırılır. Böylece arkanızdan yaklaşan bir düşmanın ayak seslerini arkanızda ve düşmanın geldiği yönde duyabilirisiniz. Ancak bunu size doğru şekilde ulaştıracak donanımlara da sahip olmalısınız.

5- Müzisyenler hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın

Dinlediğiniz müziğin bestecisi, müziği çalan müzisyenleri gibi detayları hızlıca bir araştırıp bu kişilerin müzik geçmişi ve dinlediğiniz şarkının öyküsü hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın. Aslında her müzik eseri bir öyküdür ve bu detaylara sahip olmadan dinlediğiniz öykü her zaman yarım kalır.

6- Seyahate çıkın

Garip ama gerçek, seyahatlerde müzik çok daha keyifli dinleniyor. Eğer yola çıkmışsanız, kulaklığınızı yaınıza aldığınızdan emin olun. Seyahatlerinizi planlamak için de Hepsiburada’nın seyahat portalı Hepsiburadaseyahat.com’u kullanabilirsiniz.  Hepsiburadaseyahat.com ile tüm seyahatleriniz için uygun uçak bileti bulabilirsiniz. Dünyayı gezmek istediğinizde, Küba uçak bileti veya Brezilya uçak bileti aradığınızda, seyahatlerinizi Hepsiburadaseyahat.com ile rahatça planlayabilirsiniz.

Yorum Yapın