Kitap Kültür Mantarı Manşet

Okumanın dayanılmaz cool’luğu

Sayfayı her çevirdiğinde seni farklı dünyalara sürükleyen kitapları, hayatının bir parçası haline getirmen için sadece 8 nedene ihtiyacın var:)

Sayfayı her çevirdiğinde seni farklı dünyalara sürükleyen kitapları, hayatının bir parçası haline getirmen ve kitap okumak için sadece 8 nedene ihtiyacın var:)

Yazı İrem Naz Güvel

1-Hayal dünyanın ötesinde

Kitaplar, hayalini bile kurmadığın yepyeni dünyaların kapısı aralayıp daha önce karşılaşmadığın karakterlerle tanıştırıyor. Hatta en güzel aşkları da o yaşatıyor. Hayal gücü serbest olduğundan film veya dizi izlemekten daha eğlenceli oluyor. Çünkü izlediklerin senin hayal gücüne değil başkasına ait. Okurken hikayenin yönetmeni ve kahramanı sensin. Örneğin “Harry Potter”da kendimizi sihir dünyasının bir parçası saydık ve hala Hogwarts mektubunu bekliyoruz:)

2- Zaman yolculuğu

Kitaplardan geçmişe dair birçok şey öğrenebilirsin. O dönemdeki hayatın ve kişilerin hikayelerine tanıklık ettiğinde empati kurma yeteneğin artacak. Evde elinde kitapla otururken bir anda kendini İngiltere’de, Fransa’da hatta uzayda bile bulabilirsin.

3- En güçlü koz

Kitap okumak seni daha da bilinçlendirir. Dünyaya karşı bakış açın şekillenir ve olaylara karşı çabuk çözüm üretmeye başlarsın. Böylece arkadaşların bir şey merak ettiğinde ilk uğrayacakları kişi sen olursun. “DoctorWho”nun bir bölümünde, kütüphanede kilitli kalan bir grup insan, düşmanı yenmek için bir çözüm yolu bulmaya çalışıyorlar. Doktor da: “Silah mı istiyorsunuz? Kütüphanedeyiz. Kitaplar dünyadaki en iyi savunma aracıdır. Bu oda sahip olabileceğimiz en iyi cephane” diye unutulmaz cümlesini sarf eder. Kitabın gücü bundan daha iyi anlatılamazdı:)

4- Kendini keşfet

Okumak, içindeki yeteneği ortaya çıkarmak için sana en büyük desteği verecektir. O zaman hemen yazmaya başla. En basitinden bir hayran hikayesi ile işe koyul. Sevdiğin karakterleri kendi dünyana yerleştir. Sen kafanın içindekileri kelimelere döktükçe ışığın parlamaya başlayacak ve bunları paylaştığında fazlasıyla mutlu olacaksın.

5- Huzurlu uykular

Zaman zaman okul veya ailen çok fazla üstüne gelebiliyorlar. Bu da ister istemez sende stres yapıyor. Kendini kötü hissettiğinde kitabın kokusu bile seni rahatlatacaktır. Bilimsel araştırmalarda, sakin bir yerde 6 dakika kitap okuduğunda tüm stresin azaldığı ortaya çıkmış. Bu yüzden başucundan kitabı eksik etme. Ayrıca kitap sağlığa da iyi geliyor. Beyni çalıştırıyor ve hafızayı güçlendiriyor.

6- Sosyal kelebek

Telefonları elimizden düşüremediğimizden çevremizle iletişimimiz azalıyor. Kitaplar ise yüz yüze konuşmayı akıcı hale getiriyor. Okudukça kelime dağarcığın genişlediğinden ilgi çekici cümleler kuracaksın. Örneğin hoşlandığın çocukla konuştuğunda seçtiğin cümleler onun hoşuna gider ve senin ne kadar bilgili olduğunu düşünür.

7- Kaliteli vakit

Can sıkıntısını iyi bir kitaptan başkası geçiremez. Yolda, odanda veya müzik dinlerken sayfaları çevirmeye başla. Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksın. “Kitaplar çok ağır” ya da “Büyük oldukları için çantama sığmıyor” diye bahaneler artık bitiyor. Çünkü mini ve cep kitaplar sayesinde istediğin romanı rahatça yanında taşıyabilirsin:)

8- Sosyal medya sözleri

İtiraf edelim kitaplar olmasaydı, sosyal medyada süslü cümleleri nasıl paylaşacaktık! Duygularını anlatacak kelimeleri bulamadığımızda birçok kez yardım için kitaplara koştuk. Flörtüne veya arkadaşlarınla aran bozulduğunda onlara en iyi cevabı kitapta geçen bir cümleden verebilirsin.

Yorum Yapın